avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca7

Activitate Raluca7

am o intrebare mai interesanta - cine stie daca in justitia romaneasca exista un precedent in care persoane care au ratat depunerea cererilor la Legea 10 in termen legal, au castigat procese de revendicare a unor imobile in speta terenuri neocupate si nefolosite?
Buna ziua
In urma verificarii prin metoda orto-foto-plan a reiesit ca detin un capat de teren in excedent fata de suprafat din CF. Mentionez ca pe acest teren se afla o parte din casa mea. Limita de proprietate langa care se afla casa in cauza a fost stabilita de statul roman in urma unei exproprieri facute in anul 1972 - amplasandu-se un gard.
Pot in acest caz sa solicit pentru portiunea excedentara - uzucapiune- deoarece este in proprietate din anul 1938, iar in anul 1972 a fost expropriat, iar casa a fost construita in anul 2002.
Va multumesc
Discuție acces auto
buna ziua, am o problema in legatura cu accesul in curte dinspre un pasaj.
Primaria a amplasat indicatoare cu accesul interzis, acord avand doar persoanele autorizate (autovehiculelel institutiei - parchetului). Mentionez ca in curte eu detin un garaj, iar politia ne amendeaza daca intram prin pasaj, eu alt acces la garaj neavand. Ce se face in acest caz, deoarece cei de la primarie au spus ca daca eu nu detin un autoturism nu pot primi autorizatie de acces. Fratele meu este si el proprietar* locuieste la alta adresa, dar foloseste garajul. nici in cazul lui nu se poate face nimic ca cica nu are adresa acolo.
Va rog sa ma lamuriti in acest sens
multumesc
e bun comun al mamei si al tatalui
Buna ziua
sunteti amabili sa ma edificati in legatura cu cota parte care-mi revine din casa in urma decesului tatalui. mentionez ca mai am un frate si traieste mama.

Mul;tumesc
Buna ziua
sunteti amabili sa ma edificati daca pe perioada concediului medical este legal sa mi se faca popriri.