avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate mugabi

Activitate mugabi

Răspuns la discuția Contracte cu banca
Daca nu platesc, ma poate executa?
Buna ziua.
Ma numesc Ioan si asi dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Care sunt obligatiile mostenitorilor (copii si sotie renuntatoare la mostenire dar cu un drept de abitatie viager si fara sursa de venit) , fata de banca, in cazul unui pensionar decedat ,care avea un card de pensii cu limita de credit in valoare de 1000 RON, un card de cumparaturi in valoare de: 2400 RON si un credit in suma de 3000 RON . Mentionez ca nu exista persoane codebitoare si nici asigurare de viata valabila. Familia a anuntat banca despre decesul debitorului printr-o copie a certificatului de deces. Ma intereseaza exact daca noi fiii suntem obligati sa achitam sumele datorate de defunctul nostru tata, cat mai repede, sau putem astepta ca banca sa ne solicite acest lucru in scris?
Buna ziua, tranzitand orasul Pascani, la iesirea spre codri Pascanilor, am fost oprit de un echipaj radar (care statea la panda) pentru depasirea limitei de viteza, (cu 20 Km/h, spun ei) mi s-a intocmit PV, dar am refuzat sa-l semnez si nu am primit copie.
Eu am intrat intr-o intersectie unde trebuia sa acord prioritate, (deci m-am oprit) iar echipajul se afla la aroximativ 3, 4 sute de metri in fata mea si la aproximativ 50, 100 de metri fata de placuta, iesire oras. M-am gandit sa fac contestatie. Dv ce ma sfatuiti?