avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaneagu

Activitate andreeaneagu

Va multumesc pentru raspunsuri.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Cenzorul Asociatiei imi spune ca este lege data si ca administratorul trebuie sa anuleze (fara sa se faca vreo cerere )toata suma de la penalizarea procentuala adunata pana la momentul platii integrale a restantelor la cotele de intretinere chiar daca X nu a mai platit de un an sau chiar doi.
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca se anuleaza toata suma adunata la penalizare in momentul platii integrale a tuturor restantelor de la cotele de intretinere si care este procedura? Proprietarul/locatarul face cerere catre presedinte sau administratorul ii anuleaza suma de plata de la penalizare fara se se faca vreo cerere?
Va multumesc!
adriantot
Eu nu spun ca nu este corect cum spune si cenzorul. M-a deranjat modul de abordare al cenzorului, tonul ridicat pe care l-a folosit spunandu-mi sa le refac ca nu sunt corecte. Am vrut sa stiu si alte pareri daca eu am procedat gresit si daca ar trebui sa refac listele. Cat despre coloana de penalizare procentuala daca este corect dupa total luna, asa am sa o trec,am sunat un reprezentant al firmei si mi-a explicat cum se poate face modificarea in program. Nu inteleg cum a vazut de abia acum dupa 7 luni ca este trecuta inainte de total luna aceasta coloana. In fine, dupa cum m-au sfatuit cei de la primarie, o sa astept decizia comitetului, daca se refac sau nu listele.
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
arockz
Da si mie tot asa mi se pare cel mai corect, dar parerile sunt impartite.
Este vorba doar de un plus de 10 mc apa rece si 6 mc apa calda, ceea ce inseamna la totalul de plata al acestui apartament un minus de 84 lei.
Am fost intre timp la primarie pentru a intreba daca este corect cum am procedat cu regularizarea si daca este corect ca penalizarea procentuala sa fie inainte de total luna.
Mi-a spus ca este corect modul cum am procedat. Referitor la rubrica de penalizare mi-a spus ca este corect trecuta inainte de total luna, dar daca cenzorul vrea sa trec rubrica dupa total luna sa fac aceasta modificare numai daca imi da in scris si motivul pentru care doreste sa fac aceasta modificare.
Oricum nu o sa afisez listele pana nu voi avea decizia scrisa a comitetului cum sa procedez cu aceasta regularizare si cum vor sa arate lista de intretinere.
Da cred ca aveti dreptate d-le adriantot, problema cenzorului este ca nu si-a mai platit intretinerea din februarie si s-au adunat ceva penalizari in acest timp. Poate crede ca daca as trece dupa total luna nu mai are atat de plata penalizare. Ce ma deranjeaza ca nu pot sa dau copy paste si sa modific coloanele cum vrea fiecare, mai ales daca ele sunt trecute corect in tabel. Folosesc acel program pentru asociatii din una din adresele mentionate de dvs si nu cred ca acest program da gres.

Eu cred ca cel mai corect este sa se scada tot consumul odata, cum se face orice regularizare. Este foarte posibil ca acel apartament sa ramana mult timp liber, pana vin alti chiriasi.
Deocamdata la tabel nu pot sa fac o singura rubrica pentru penalizari, deoarece dupa cum am mai mentionat, folosesc un program si nu am gasit posibilitatea de a face o singura rubrica.
Eu nu cred ca astea sunt motive sa-mi spuna sa refac listele ca nu sunt intocmite corect.
Eu am in tabel coloana de penalizari trecuta inainte de total cheltuieli lunare, urmand apoi coloanele cu restante (cote intretinere, penalizari, fond rulment) si apoi total de plata.
Cenzorul spune ca nu am intocmit corect listele si sa le refac, ca trebuie sa fie intai total cheltuieli lunare apoi coloana de penalizare, urmate de coloanele cu restante si apoi total de plata si ca nu a mai intalnit pana acum situatia ca un apartament sa nu aiba de plata si sa fie pe minus. Mentionez ca la acest apartament au stat 2 chiriasi care nu imi dadeau indecsi la apometre si le-am trecut estimativ. Au plecat chiriasii si proprietarul mi-a adus consumul la apa + cererea de scoatere de la intretinere a celor 2 persoane. Cand am intocmit lista de plata la acest apartament figurau 0 pers ( deci nu erau cheltuieli pe nr pers) iar la consumul de apa i-am scazut consumul pe care il platise in lunile anterioare, fiind estimarea mai mare decat consumul, totalul de plata este pe minus. Imi spune ca nu am procedat corect, ca de ce am scazut consumul de apa si ca trebuie sa trec aceeasi indecsi si sa tin evidenta pana cand se ajunge la consumul real.
Va rog sa-mi spuneti dvs daca eu am gresit la intocmirea listelor.
Multumesc!
Va rog sa-mi spuneti si mie daca este corect ca penalizarea procentuala sa se treaca in lista de intretinere inainte de total luna?
Sau trebuie sa se treaca dupa total luna urmand total de plata apoi coloanele cu restante...total restante si in final total general?
Daca se poate va rog, un model de lista al cotelor de intretinere conform legii.
Va multumesc!
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Intr-o Asociatie de proprietari, presedintele si administratorul pot detine aceste functii daca sunt membrii de familie? (ex: mama si fiica). Este corect si legal sa se administreze o Asociatie in familie?
Multumesc!