avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate rox_maria

Activitate rox_maria

Buna ziua!
Daca inainte de data nasterii copilului voi avea o perioada de 2 luni de concediu fara plata, cuantumul indemnizatie de crestere copil ar avea de suferit? Procentul de 85% se va calcula raportat la celelalte 12 luni lucrate din ultimii 2 ani?
Precizez ca am o vechime in munca de 6 ani, fara intreruperi.
Multumesc mult!
Sarbatori linistite!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Buna!
Ziua mult asteptata se apropie...ceremonia de deschiderea SNG 2014 =D>.
Voi ce parere aveti, ce v-ati decis?...grefieri la instanta sau la parchet?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Salutare tuturor!
Si eu sunt colega de suferinta cu voi :((...tensiunea si stresul ultimei saptamani m-au cuprins si pe mine!
O intrebare ce nu tine de SNG...Sustine cineva examenul pe post de la brasov? M-ar interesa ora de sustinere a probei practice. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
freeelis a scris:

Noua denumire este Directia Nationala Anticoruptie.

OUG 43/2002:
Art. 1 - (1) Prin prezenta ordonanţă de urgenţă se înfiinţează Direcţia Naţională Anticorupţie, ca structură cu personalitate juridică, în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin reorganizarea Parchetului Naţional Anticorupţie.
(2) Direcţia Naţională Anticorupţie are sediul în municipiul Bucureşti şi îşi exercită atribuţiile pe întregul teritoriu al României prin procurori specializaţi în combaterea corupţiei.
....

[ link extern ]



Intr-adevar...Directia Nationala Anticoruptie...insa, in Legea 304/2004 actualizata 2014 se foloseste Parchetul National Anticoruptie. :hm:
[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
vlad87 a scris:

Si eu am incercat sa vad online sedinta.. dar la inceput n-au avut sunet :) doar imagine :)
Sunetul si-a revenit la punctul 16 .. hotararea s-a luat ... dar nimeni nu stie care este ...


Offf, asteptarea e cea mai grea. Dar trebuie sa avem rabdare si sa ne pastram calmul! :)
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
S-a transmis pe site-ul CSM, era o fereastra deschisa in partea dreapta a paginii. Inca nu am gasit inregistrarea integrala a sedintei pe site.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Buna!
Intervin cu o alta intrebare...a urmarit cineva online sedinta Plenului CSM? Eu am intrat prea tarziu pe site, erau deja la punctul 25 de pe ordinea de zi.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
@ geanina n
Iti multumesc pentru explicatii!
Imi e cunoscuta regula - un exemplar pentru instanta - si e si logic sa fie absolut necesar acel exemplar. Insa, am rasfoit, pot spune, un curs universitar care m-a derutat un pic cu privire la comunicarea cererii de chemare in judecata a altei persoane. Am avut indoieli si d'asta am insistat cu intrebarea, pentru a afla si alte opinii...iti multumesc inca o data ca m-ai lamurit.
Spor la invatat!

@miraiulia
Multumim frumos pentru explicatie!
E totul foarte clar, doar ca aparuse o mica confuzie printre ideile mele :(
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

rox_maria a scris:

geanina n a scris:

adriana009 a scris:

Am o dilema la procedura civila, mai exact art 69 in priviinta comunicarii cererii de chemare in judecata a altei persoane care spune ca se comunica atat celui chemat in judecata cat si partii potrivnice.
Se mai face un exemplar si pt instanta, pt ca la art 149 la forma cererilor vb de asta?
Adica in 2 exemplare sau 3?
Nu de alta dar cu ani in urma au avut subiecte de genul asta.


intodeauna faci si un exemplar pentru instanta
cate parti sunt (cu exceptia cazurilor prevazute de lege)+una obligatoriu pentru instanta


Sigur se face un exemplar pentru instanta in situatia expusa? Instanta dispune comunicarea cererii de chemare in judecata atat celui chemat in judecata, cat si partii potrivnice...


pai din asta eu inteleg cererea de chemare a altei persoane, nu cererea initiala propriu zisa


Da, la cererea de chemare in judecata a altei persoane ma referam si eu. E logic sa fie necesar un exemplar pentru instanta pentru a avea pe baza a ce judaca... Dar ma gandeam ca daca cererea e deja formulata la instanta, nu ar mai fi necesara o alta comunicare pentru instanta...doar pentru parti . Poate rationamentul meu la sfarsit de saptamana nu mai e in cea ma buna forma :sorry:! Mai ma voi documenta!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

adriana009 a scris:

Am o dilema la procedura civila, mai exact art 69 in priviinta comunicarii cererii de chemare in judecata a altei persoane care spune ca se comunica atat celui chemat in judecata cat si partii potrivnice.
Se mai face un exemplar si pt instanta, pt ca la art 149 la forma cererilor vb de asta?
Adica in 2 exemplare sau 3?
Nu de alta dar cu ani in urma au avut subiecte de genul asta.


intodeauna faci si un exemplar pentru instanta
cate parti sunt (cu exceptia cazurilor prevazute de lege)+una obligatoriu pentru instanta


Sigur se face un exemplar pentru instanta in situatia expusa? Instanta dispune comunicarea cererii de chemare in judecata atat celui chemat in judecata, cat si partii potrivnice...