avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate eugarizn

Activitate eugarizn

Răspuns la discuția Presedinte - administrator

Faceti asa cum v a recomandat ynocentta o petitie la primaria sector 4 la serviciul Relatii cu Asociatiile de Proprietari unde este o Doamna foarte severa si foarte corecta , numai ca Dumneavoastra sa spuneti corect si adevarat ce se intampla in asociatie

Simplu : daca in statutul asociatiei la infiintare sunt prevazuti 3 membri , acestia formeaza comitetul executiv , nu este prevazut acest lucru , atunci puteti alege cati doriti .
Răspuns la discuția Taxa examen administrator
Va multumesc pentru raspunsuri , m am mai linistit putin si sa o lua in ordine :
- administratorul are atestat , dupa spusele celor implicati in asociatie
- nelamurirea mea este ca nu doresc sa i platesc acel curs sau program de formare profesionala
- am citat din raspunsul pe care l am primit de la presedinte si eu stiam ca , daca esti calificat intr o meserie si ca doresti sa te recalifici sau sa urmezi o alta specialitate ,este treaba ta si daca mai doresti sa mai frecventezi incaodata cursul de administrator , iarasi ete treaba ta , nu sa ti platesc eu scolitul tau .
Daca am inteles eu bine , nu este corect cum s a procedat chiar daca administratorul a urmat acel program de formare profesionala , in concluzie : acesta nu trebuia impus la plata locatarilor , unde mai pui ca l a incadrat la CPI ! iar eu avand 3 camere ...


Răspuns la discuția Taxa examen administrator
Revin cu intrebarea :
- Chiar nu a participat nimeni la acest program de formare profesionala ? ati primit prin intermediul asociatiei vreo instiintare pentru participare ? presupun ca participarea nu este nominala ! sau in lunga Dumneavoastra activitate ati auzit de asa ceva ?
Va multumesc si astept un raspuns .
Răspuns la discuția Taxa examen administrator
Asa cum am promis ca , la primirea raspunsului am sa revin , iata cum suna acesta si citez :
" Conform titlului VI ,Formarea Profesionala , Capitolul I , art . 190 din Codul Muncii :
1) Angajatorii au obligatia de a asigura participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii , dupa cum urmeaza :
a) cel putin o data la 2 ani , daca au cel putin 21 de salariati
b) cel putin o data la 3 ani , daca au sub 21 salariati
c) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesionala , asigurata in conditiile alin. ( 1 ) se suporta de catre angajatori " am incheiat raspunsul dat de asociatie !
Intrbarea pe care eu o pun si la care astept un raspuns si in special ca pe acest forum sunt multi administratori :
- Asa s a procedat in asociatiile pe care le administrati ? ati participat la acest program de formare profesionala ? ati auzit de acesta ?
-
Răspuns la discuția Taxa examen administrator
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date , am contestat printr o petitie adresata presedintelui despre acest caz , astept un raspuns prin posta ca sa ma puna la plata corespondentei cum procedeaza de 2 luni .
Dar cel mai sigur , o sa fie un raspuns de genul : asa a hotarat com . ex .
Am sa va tin la curent cand voi primi raspuns .

In lista de plata pe luna aprilie , apare aceasta rublica pe c. p. i. pe care " trebuie " sa o platim fiind inclusa in totalul de plata cat ii revine fiecarui apartament .
Nu am reusit sa aflu despre ce examen este vorba , dar se pune urmatoarea intrebare :
- Este legal cum s a procedat , ca noi proprietarii sa i platim administratorului asa ceva ?
Dumneavoastra care sunteti administratori , solicitati daca ati fi in postura sa dati un examen , chiar de administrator , sa va plateasca proprietarii acest examen ?
Mulumesc Domnule Adriantot , sotia este proprietar in acte , iar eu am procura notariala in care o pot reprezenta oriunde ,chiar si in asociatia de proprietari .
Mentionez faptul ca exista la asociatie un exemplar , dar pur si simplu nu vor sa tina seama de aceasta , cum comentati ? si cum interpretati Dumneavoastra raspunsul presedintelui ?
Ynocentta , am citat din raspunsul primit de la presedinte , ce sa mai sesizez ? daca imi puteti spune ceva in legatura cu acele documente unde am cerut copii ( proces verbal de la adunarea generala si raport administrator ) daca am acces si daca pot intra in posesia lor , la fel daca am acces la acele contracte de munca , pentru ca eu nu mai inteleg nimic din acel raspuns ,ba ca pot ba nu .
Daca cineva mai doreste unele amanunte , stau la dispozitie cu acestea .
Multumesc
Multumesc , are .