avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate madanic32

Activitate madanic32


Va mulțumesc pentru răspuns!

Iulian Manea a scris:

Nu stiu cum e acolo, in SUA, dar presupun ca dovada o puteti lua de la angajator daca sunteti salariat sau de la acea institutie care administreaza sanatatea daca aveti alt tip de asigurare de sanatate de stat.

Va multumesc pentru raspuns. Stiti din intamplare cum se poate face dovada platii contributiilor, ce acte se accepta?


Iulian Manea a scris:

Chiar daca aveti domiciliul in stainatate, datorati impozit statului roman pentru veniturile obtinute in Romania.

Pentru cazul dumneavoastra acestea pot fi veniturile din chirii si veniturile din dividendele repartizate din profitul realizat de firma la care sunteti actionar (in cazul SA) sau asociat (in cazul SRL).


Imi puteti spune daca declaratia inseamna ca statul imi va impozita dividendele de doua ori?
Si daca nu e deranj prea mare, legea stabileste ca eu ca cetatean stabilit in strainatate care plateste deja asigurare de sanatate si pensie separat sa platesc contributii CAS, CASS? Sau asta se aplica doar la persoanele care nu platesc astfel de contributii in strainatate?
Buna ziua,

Sunt stabilita in US de 12 ani. Buletin nu mai am pentru ca l-am inlocuit conform regulii cu pasaport de cetatean cu domiciliul in strainatate. Am in Romania proprietati imobiliare si sunt detinatoare a 30% din actiunile unei companii.
Profitul companiei este impozitat anual de catre stat, pana acum nu am avut nevoie de introducerea nici unei declaratii.
Anul acesta am decis sa inchiriez cu acte legale (inscrise la Fisc) un apartament pe care il detin, si mi-a fost recomandat sa dau aceasta declaratie unica. Dar nu prea inteleg ce trebuie sa pun in declaratie, doar chiria? Chiria si actiunile? Si atunci statul ce face ma impoziteaza de doua ori? Odata la profit apoi pentru ca i-am dat declaratie?
Nu reusesc sa inteleg legea, va rog sa ma ajutati!
Cu respect!
Răspuns la discuția Dreptul elevului la personalitate
Daca rad de el ca poarta uniforma donata, nu or sa rada si cand poarta niste haine mai simple decat ceilalti (banuiesc ca daca 200 pe uniforma va pare mult nu poate avea o garderoba foarte variata)?
Copii sunt destul de rautaciosi, nu credeti ca e mai bine sa invatati copilul ca valoarea lui nu sta in hainele pe care le poarta?
Doamna nu va acuza nimeni, si nici nu incearca nimeni sa va spuna ca puteti traii cu un venit asa mic. Ce vi se ofera sunt sfaturi juridice, si ar fi bine sa le luati in considerare pentru ca vedeti dumneavoastra un judecator nu ia decizii bazate pe sentiment ci doar pe lege. Ar fi pacat sa va vedeti dupa 2-3 ani petrecuti departe de copil in situatia de a pierde copilul in ingrijirea sotului numai pentru ca nu ati inteles detaliile legale. Nu sunt de specialitate, dar am cunoscut destule cazuri in care decizii sentimentale de moment au stricat . Poate ca sfatul dat de avocat suna rece si impersonal, dar de asta aveti nevoie de cineva cu capul limpede si neimplcat care sa va arate calea cu cea mai mare sansa de succes.
Multa sansa doamna, si limpezime a mintii sa reusiti sa luati decizia corecta si sa va bucurati de copil mult timp de acum inainte.
Răspuns la discuția Obligativitate scaun auto copii
Legea este foarte buna, foarte multi oameni mor pentru ca refuza sa inteleaga ca centurile de siguranta pot salva vieti. Pentru copii sub 12 ani scaunele de siguranta sunt de mare ajutor, centurile de siguranta care pot fixa un adult in loc in cazul impactului nu pot tine un copil care e mai mic ca dimensiuni. In plus scaunele de siguranta (nu booster-seats) pot oferii sistemul de fixare in cinci puncte (five point harness [ link extern ] ?
Ideea ca e un discomfort pentru copil, este un moft la fel si cea cu cheltuiala. Daca copilul are nevoie de un medicament scump nu-l cumperi ca sa te asiguri ca supravietuieste? Si daca dupa ce ai dat banii copilul zice ca are gust rau si nu-l vrea tu il arunci doar asa pentru ca e un discomfort pentru copil?
In US nu ai voie sa scoti copilul din maternitate, fara car-seat (indiferent ca pleci cu masina proprie sau taxi) si daca nu te pricepi sa-l montezi te invata ei. Ca sa pleci la aeroport pleci cu carseat-ul.
Pai si cum trebuie sa arate factura/chitanta ca sa poata fi considerate cheltuielile ca eligibile? Contractul de comodat este facut cu 2 PFA-uri, al meu si al sotului avem fiecare cate o camera in apartament. Nu m-am bagat la nici o deducere pentru ca nu inteleg cum se fac.
Buna ziua

Am o intrebare, sunt PFA cu impozit pe venit si contabila cu care lucrez mi-a mentionat ca exista posibilitatea deduceri unor sume din impozitul pe care il datorez. Am contract de comodat semnat pe un apartament si am inceput renovarea baii, pentru ca era nefunctionala. Se pot deduce o parte din aceste cheltuieli?
Intreb deoarece contabila mi-a zis ca da se pot deduce apoi mi-a sugerat sa rog firma care imi face renovarea sa imi dea o factura generica de prestari servicii si asta imi suna a ceva necurat. Nu imi doresc sa ma fofilez la plata taxelor, doresc doar sa stiu daca un PFA poate deduce cheltuieli cu renovarea firmei.
darkrosee a scris:

Milika, tocmai am spus din mesajul initial ca este de condamnat fapta mea, nu am scris aici sa vii tu nevinovatule/ nevinovato din lume sa ma condamni. Am cerut niste solutii juridice pt. a putea avea acest copil cu barbatul pe care il iubesc.[editat]
Martonze, nu pot lasa barbatul neiubit in pace pt. ca am nevoie de un sot in viata mea care sa ne ocroteasca pe mine si pe copil si sa ne ofere o viata usoara. Si nici de barbatul cu care voi concepe copilul nu ma pot desparti pt. ca il iubesc nespus de mult si imi doresc acest copil cu el


Ceea ce planuiesti e o lasitate, iar gandirea ta ma face sa cred ca ai consumat prea multe telenovele. Copilul ala pe care planuiesti sa il ai poate avea o problema de sanatate si poate necesita informatii despre istoricul familial, te-ai gandit la asta? Sau Doamne fereste un transplant la care sa nu-i fii compatibila tu ci tatal. Exista o groaza de cai prin care adevarul despre parinte sa iasa la iveala, de ce sa traiesti in minciuna pana cand esafodajul e doborat. Crezi ca "copilul omului iubit" nu va suferii atunci cand acest adevar va iesii la iveala? Crezi ca se va uita la tine cu recunostinta?

Nu te casatori doar ca sa obtii o modalitate de intretinere, omul ala are si el dreptul la dragoste, nu-l nenorocii.