avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate GeluAdam

Activitate GeluAdam

Sunt angajat la o firma de paza si fac paza la garnituri de tren pe ruta Cluj - Constanta.
Vreau sa stiu daca sunt corecte si legale conditiile pe care le-a stabilit firma:
- sunt pontat numai pana la ajungerea la destinatie, drumul de intoarcere (in jur de 13 ore daca am mijloc de transport) se considera timp liber. Au fost situatii cand drumul de intoarcere a durat si 24 de ore din cauza lipsei mijlocului de transport. Specific ca mijlocul de transport nu este asigurat, ma intorc cu ce gasesc, tren sau autocar.
- diurna, in cuantum de 30 de lei, se acorda numai pana la ajungerea la destinatie, iar pentru ca sa o primesc trebuie sa indeplinesc conditia de 24 de ore (24 de ore - 30 lei, 48 de ore - 60 lei etc). De exemplu, ultima data am plecat vineri la ora 14:30 si am ajuns la destinatie duminica la ora 16:30 si am primit 60 de lei diurna pentru ca nu s-a indeplinit conditia de 72 de ore.
Daca imi raspundeti si ceea ce se intampla nu este corect, va rog sa faceti trimitere si la legile care reglementeaza aceste situatii.
Va multumesc.