avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate Mlucia

Activitate Mlucia

Care va fi stagiul de cotizare, in acest caz?

Cornel Vasile a scris:

Trebuie adus un nou concediu medical numai cu perioada 14.02.2019 - 28.02.2019 ... pana atunci nu are cum sa le mai aduca .

Incepand cu data de 14.02.2019 , ii incetati suspendarea c.i.m. pentru revenirea din primul CCC si va sta in medical pana va intra din nou in CCC2.

Am o salariata care are contractul de munca suspendat pana la data de 13.02.2019, se afla in CIC.
Primesc de la ea 2 concedii medicale din 14.01.19-31.01.2019 si 01.02.19-28.02.2019. Salariata este din nou insarcinata, urmeaza sa nasca in martie.
Cum trebuie sa procedez, sa o reangajez? cum sa-i platesc concediile medicale?
Multumesc pentru orice ajutor!
Am tot aceeasi problema. Acest ONG nu are cod fiscal, am facut toate demersurile posibile si nu are. Trebuie sa fac factura cu TVA? Nu o mai declar in 390? in 300 unde o pun? Va rog. Multumesc!
Firma de transport, care face transport inter si intracomunitar, platitoare de TVA, a efectuat un transport cu donati din Franta in Romania, clientul fiind un ONG francez. Cum emitem aceasta factura de transport catre acest client care nu are nici un cod .. nimic. Cum o declar in declaratii? Multumesc
Discuție somer in Spania
am lucrat in spania si in prezent sunt somer si primesc ajutor de somaj.
intrebarea mea este: daca pot sa ma angajez cu CIM in Romania? si sa beneficiez de somaj in continuare in Spania.
Multumesc.
Asi dori sa stiu daca pot beneficia de stimulent pentru reintoarcerea la serviciu in conditiile in care eu am 2 contracte de munca la 2 angajatori diferiti, unul cu timp partial de 2 ore si altul normal de 8 ore. Angajatorul principal, in perioada concediului de ingrijire a copilului mi-a desfiintat postul #-o si loc de intoarcere nu mai am, am decis sa-mi i-au concediu fara salar inca un an si sa lucrez la cealalta firma cu program normal de 8 ore. copilul va implini 1 an pe 29 iunie 2012.
multumesc