Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariata in CIC poate sa aduca concedii medicale?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariata in CIC poate sa aduca concedii medicale?

Am o salariata care are contractul de munca suspendat pana la data de 13.02.2019, se afla in CIC.
Primesc de la ea 2 concedii medicale din 14.01.19-31.01.2019 si 01.02.19-28.02.2019. Salariata este din nou insarcinata, urmeaza sa nasca in martie.
Cum trebuie sa procedez, sa o reangajez? cum sa-i platesc concediile medicale?
Multumesc pentru orice ajutor!
Trebuie adus un nou concediu medical numai cu perioada 14.02.2019 - 28.02.2019 ... pana atunci nu are cum sa le mai aduca .

Incepand cu data de 14.02.2019 , ii incetati suspendarea c.i.m. pentru revenirea din primul CCC si va sta in medical pana va intra din nou in CCC2.
Care va fi stagiul de cotizare, in acest caz?

Cornel Vasile a scris:

Trebuie adus un nou concediu medical numai cu perioada 14.02.2019 - 28.02.2019 ... pana atunci nu are cum sa le mai aduca .

Incepand cu data de 14.02.2019 , ii incetati suspendarea c.i.m. pentru revenirea din primul CCC si va sta in medical pana va intra din nou in CCC2.

Stagiul minim de asigurare, potrivit prevederilor art.7 din OUG nr.158/2005, este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

OUG 111/2010
art.21
....
(2) Perioada în care o persoană beneficiază de indemnizația prevăzută la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
......

OUG 158/2005
art.8
.....
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care:
......
d) a beneficiat de indemnizație lunară pe perioada concediului de acomodare, potrivit Legii nr. 273/2004 privind procedura adopției, republicată, de indemnizație pentru creșterea copilului potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare.
.....

art.10
.....
(4) În situația în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1)-(3), se constituie baza de calcul al indemnizațiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2), veniturile care se iau în considerare sunt:
.....
c) indemnizațiile de care au beneficiat asigurații, prevăzute la art. 8 alin. (2) lit. d).
.....

Asadar , stagiu este constituit din perioada CCC, iar pentru calcul va trebui adusa o adeverinta de la AJPIS cu cuantumul indemnizatiei acordate.