avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate denisa1987

Activitate denisa1987

Multumesc mult. Partea de legislatie am gasit-o si eu in codul fiscal, insa pe mine m-ar interesa o monografie contabila pentru studiul de caz. As fi vrut sa stiu care este procedura pentru o firma de maxi taxi care are un contract incheiat cu primaria si nu plateste impozit pentru mijloacele de transport. In momentul achizitiei unui mijloc de transport inregistreaza normal in contabilitate intrarea noului mijloc de transport si apoi intocmeste procedurile necesare pentru scutirea de la impozit? Sau este un altfel de procedeu?
As avea si eu nevoie de putin ajutor. Am de facut un proiect care are ca tema "Cadrul legislativ-normativ si studiu de caz privind impozitul de mijloacele de transport - scutiri". Din pacate pana acum nu am lucrat cu asa ceva si nu cunosc ft bine legislatia in vigoare. Ceea ce am reusit sa gasesc este preluat din Codul Fiscal insa la sttiudiu de caz nu stiu exxact ce sa fac. Oricum din cate am citit firmele de trasnport public urban care au incheiat un contract cu primaria sunt scutite de la plata impozitului pe mijloacele de transport. Ma poate ajuta cineva care lucreaza in domeniu cu o monogafir contabila pentru studiul de caz?

As avea si eu nevoie de putin ajutor. Am de facut un proiect care are ca tema "Cadrul legislativ-normativ si studiu de caz privind impozitul de mijloacele de transport - scutiri". Din pacate pana acum nu am lucrat cu asa ceva si nu cunosc ft bine legislatia in vigoare. Ceea ce am reusit sa gasesc este preluat din Codul Fiscal insa la sttiudiu de caz nu stiu exxact ce sa fac. Oricum din cate am citit firmele de trasnport public urban care au incheiat un contract cu primaria sunt scutite de la plata impozitului pe mijloacele de transport. Ma poate ajuta cineva care lucreaza in domeniu cu o monogafir contabila pentru studiul de caz?