avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate hori21

Activitate hori21

Răspuns la discuția Casa de marcat
multumesc,nu eram sigur avand in vedere ca legea este interpretabila
Discuție Casa de marcat
Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL,cod CAEN 4332 Lucrari de tamplarie si de dulgherie,mai precis: montare,reglare,reparare termopane .Doresc sa stiu daca sunt obligat sa am casa de marcat fiscala,sau sunt exceptat conform OUG 28/1999,art.1,alineat o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte.
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca stiu unde e groapa.Nu lucrez nici la Cora si nici nu-mi fac cumparaturile p-acolo.Timpul pierdut si cheltuiala facuta o sa te duca tot de unde ai plecat.

Asa ca in concluzie...cine nu beleste ochii cand conduce,beleste ...punga.
Vezi ca s-a facut o greseala cand s-a scos proba de examen de conducere pe timpul noptii?
Eu cred ca soferul este primul care raspunde pe unde trece masina condusa de el...de exemplusi eu mai scurtez traseul prin unele parcari care au asemenea scuaruri pt.panselute sau sequoia,amenajate cu dale sau borduri.Daca eu imi sparg masca la masina sau baia de ulei pt.ca am ''scurtat-o''prin scuar trebuie sa dau in judecata administratorul pt.pagube?
Cred ca-mi racesc tastatura degeaba...se pare ca unii inteleg mai greu ca groapa nu se afla in mijlocul drumului ci intre locurile de parcare...adica administratorul nu a facut scuarurile respective pt.a fi calcate de masini...daca unii o iau pe scurtatura asta e alta poveste.
Intrebarea mea era alta...cine era vinovat daca dadea peste un copil?Unii nu stiu decat sa dea citate din legi fara sa rumege continutul.
Intreb si eu ca fapt divers...daca in locul gropii era un copilas de 2 ani fugit de langa mama lui,ii cerea despagubiri lu'masa ca a dat peste copil?Chiar daca era noapte adanca (farurile pt. ce sunt?) si carosabil umed...astea nu sunt scuze.
Buna ziua,
Am o intrebare...salariile restante provenite de la o firma intrata in insolventa ,cuprinse in tabelul cu masa credala se prescriu dupa 3 ani?Trebuie sa deschid o actiune in instanta inainte de implinirea acestui termen?
Răspuns la discuția concubinaj
facturile sa fie pe numele tau
Discuție teren
Buna ziua,am o intrebare...
Cu ani in urma o persoana a acceptat mostenirea insusindu-si calitatea de erede intr-un act privat de vanzare a unei suprafete de teren.Art.689 Cod Civil Ed.1865.
Cum trebuia evidentiat in scris acest fapt in Registrul al comunei d.p.d.v. al vanzatorului,dar d.p.d.v. al cumparatorului?