avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate lucian1964

Activitate lucian1964

Răspuns la discuția clauze contractuale
Se pare ca nimeni nu are raspuns sau parere la aceasta situatie !!!
Buna seara,
In 2014 am achizitoianat un telefon mobil cu abonament online,de la o societate furnizoare de servicii tv,internet ,telefonie.In luna iunie a acestui an am portat numarul la o alta societate si in luna octombrie a acestui an m-am trezit cu o penalitate de 1100 lei.Respectiva persoana care m-a contactat dupa ce am facut recalamatie la ANPC mi-a comunicat ca nu am respectat clauzele contractuale.Dar care clauze, ca nu am semnat nici un contract deoarece am facut comanda online.Mai mult de ce nu a semnalat cineva in timp util de la societate ca voi fi penalizat daca voi continua actiunea.Asa cum a vazut ca am portat numarul si sunt in pericol putea sa ma avertizeze si intrerupeam comanda.Daca stie cineva,exista o lege care sa le interzica acest mod de as trata clientii ?

Va multumesc
Intrebarea mea este legata de tichetele de vacanta.
Daca stie cineva cum se acorda aceste tichete la bugetari?
Am o cunostinta la Ministerul Transporturilor ,care primeste tichete de vacanta si alta cunostinta la Ministerul Apararii care nu primeste tichete de vacante.Amandoua sunt bugetare .De ce la un minister se dau tichete si altul nu?
Buna ziua,sunt frigotehnist din anul 1984 ,pana acum nu am auzit ca ar mai nevoie de inca o certificare legata de meseria pe care o practic, in afara de cea obtinuta dupa absolvirea scoli.Poate cineva sa ma ajute cu clarificarea acestei situatii ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Administratorul de bloc
Dar este posibil sa aiba la fiecare asociatie contract de munca cu norma intreaga ? Legal m-a refer,pentru ca dupa mine nu poate,cinci asociatii ori opt ore(teoretic) sunt patruzeci de ore din douazeci si patru,cat are o zi.Presedintele sustine ca ar avea contract de munca cu norma intrega la celelalte asociatii.
Buna seara,
Daca m-a poate lamuri cineva in legatura legea care prevede ca un admistrator cu mai multe asociatii ,daca trebuie sa aiba contract de munca cu norma intreaga la toate asociatiile,sa zicem cinci asociatii.
Va multumesc.
Buna ziua,dupa demiterea comitetului executiv,administratorului si a comisiei de cenzori s-a ales alta conducere,in procesul verbal nu scrie cati au fost pentru,impotriva sau abtineri,scrie doar cu majoritate de voturi a fost ales comitetul executiv si presedintele.Dupa aceasta adunare generala,presedintele ales a numit administratorul blocului,acesta fiind socrul lui.Am cautat in lege,si nu gasesc daca este voie ca presedintele de bloc sa fie ruda cu administratorul.#-o
Multumesc pentru raspuns,deja am deschis un cont unde poate fi verificat,adica daca are incasari azi va declara cat a incasat si in aceiasi zi vor fi depusi banii in cont,verificarea se face de catre Presedinte si Cenzor.Administratorul va avea un card cu care poate face doar depuneri si platile le va face prin internet.
Buna ziua,
Dupa multe insistente am reusit sa intram in posesia dosarelor asociatiei care nu am fost predate de trei luni.In urma verificarilor a reiesit lipsa a 48000 mii lei.Administratorul a declarat dupa multe insistente in fata comitetului executiv, ca banii i-au fost furati.A mers la un Birou Notarial unde a declarat lipsa banilor din gestiune si s-a angajat la plata sumei de 3000 lei lunar pana la achitarea sumei lipsa.Credeti ca am procedat corect,sau trebuia sa mergem la Politie si sa reclamam frauda ?
Răspuns la discuția Demisie Presedinte bloc
Cand am scris ''afacere'' o fost o metafora,schimbarea vechilor conducatori a plecat de la faptul ca ne luau bani pentru citirea apometrelor,fapt care nu se intampla,indecsii fiind cititi si pusi la cutia postala a asociatiei. Ideea era urmatoarea:cand am acceptat functia toti erau entuziasmati,vom face blocul sa strtaluceasca,dupa cateva imbunatatiri am ramas eu si administratorul,acum am ramas singur.Nu fost vorba sa-mi rotunjesc fondurile pe spatele locatarilor.
Multumesc