avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate andreimaria

Activitate andreimaria

Răspuns la discuția Bon fiscal / contract
Multumesc.
Am inteles ca pentru PFA, SRL, II, (firme) trebuie factura si bon fiscal.
Dar pentru persoane fizice (clienti, fara firma ) trebuie si factura? Ei primesc bonul fiscal pe care este specificat ce fel de servicii am oferit.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Sunt P.F.A., activitate : 7420 - activitati fotografice.
Pentru serviciile mele oferite persoanelor fizice, eliberez bon fiscal.
Intrebare: Exista o lege ce obliga sa am contract cu ei, sau sa pastrez contractele sau e suficient bonul fiscal pe care este specificat serviciul oferit? Dar in cazul in care incasez banii si eliberez 2 bonuri : 1-avans, 2-sevicii foto.
Intrebarea se refera la ce acte trebuie sa pastrez in dosarele PFA-ului, sau pentru un control din partea: ANAF, ITM etc.
Va multumesc
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns , asa am presupus si eu , dar fiind un articol oficial , totusi as dori sa stiu cum se aplica , pentru ca lasa loc de interpretari.
Multumesc
Buna ziua ,
Referitor la art.139 - codul muncii
Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt :
- 1 si 2 ianuarie;

- prima si a doua zi de Pasti;

- 1 mai;

- prima si a doua zi de Rusalii;

- Adormirea Maicii Domnului;

- 1 decembrie;

- prima si a doua zi de Craciun;

- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Intrebare : Pastele si Rusaliile pentru cei ce apartin religiilor : catolice si reformate, Craciunul pentru religia ortodoxa de rit vechi, cum se considera? Avand in vedere ca in articolul de mai sus este mentionat "cultele religioase legale, altele decât cele creştine" iar religiile ce le-am mentionat sunt crestine, dar cele 3 sarbatori religioase se sarbatoresc in alta data decat cele ortodoxe.
In aceste cazuri, angajatorul este obligat sa acorde liber persoanelor ce apartin religiilor respective ?

Va multumesc,
Maria Andrei