avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate ser76

Activitate ser76

Răspuns la discuția Pensia de intretinere
Muncesc in strainatate cu un contract part time din care platesc chirie ,intretinere ,abea ma descurc pentru mine si fam mea din pacate mai multi bani nu imi permit a plati ficei mele ... va multumesc
Buna ziua as avea o intrebare .Am un copil major dintr o casatorie anteriora care in momentul de fata este la o facultate de stiinte administrative la stat dar cu plata ... Fiind recasatorit cu un copil mic in momentul de fata cat trebuie sa platesc pensie alimentara pe luna? Precizez ca in momentul de fata eu ii platesc fetei mele majore 50 de euro pe luna doar ca fosta sotie ameninta ca ma da in judecata doriind mult mai multi bani. Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția partaj
va multumesc pentru raspuns aveti dreptate singura solutie este partajul :(
Răspuns la discuția partaj
multumesc pentru raspuns. Fostul sot nu accepta sa locuiesc acolo iar mutatia o am in imobilul respectiv unde locuieste el in momentul de fata intradevar nu este o solutie de a locui impreuna cu ei dar nereusind sa ajung la o intelegere cu el de comun acord cred ca ar fi singura solutie sa il oblig sa ia o decizie .
Răspuns la discuția partaj
apartamentul l-am parasit de buna voe nu mi-a impus nimeni sa plec partajul nu l-am facut deoarece costa foarte mult iar propunerea de a face un partaj la notar i-am facut-o dar nu a acceptat . eu avand 1/2 parte din apartament sa inteleg ca si eu la rindul meu am dreptul sa locuiesc impreuna cu ei in acelasi apartament . intrebarea este : am nevoe de un proces pentru a putea intra sa locuiesc din nou in apartament impreuna cu ei ?
Discuție partaj
buna seara avand un apartament bun comun impreuna cu fostul sot eu parasind imobilul cu 4 ani in urma ,el fiind recasatorit acum si locuind in acelasi apartament cu actuala sotie .Intrebarea mea este: am dreptul sa ma reintorc in apartamentul nostru (bun comun) ,iar actuala sotie are dreptul de a locui in imobilul nostru fiind drept comun ?(mentionez ca nu avem nici un act semnat in care eu menzionez ca ramine apartamentul doar in folosul lui ) va multumesc










Discuție partaj
buna seara am o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv daca se poate sa ma ajutati. In urma cu 5 ani eram in afara tarii impreuna cu sotul meu cu care am un apartament drept comun.El intorcindu-se in tara fara stirea mea a cerut divortul cu motivul abandon de familie(mentionez ca nu avem copii ). De comun acord eu am parasit locuinta pina in momentul cind reuseam sa fac partajul.El sa recasatorit si locuieste in apartament cu actuala sotie eu nereusind sa fac proces pentru partaj.Deoarece partajul momentan nu il pot face intrebarea mea este ce pot face sau cum pot proceda pentru a ma intoarce in casa mea care este drept comun,iar acuala sotie poate locui in apartamentul nostru ea neavind nici un drept acolo? va multumesc .

























Va multumesc de raspuns dar daca deschid procesul de partaj unde a fost desfacuta prima casatorie nu se poate face transferul in judetul actual dupa prima infatisare ?
Buna seara ma numesc Monica as dori si eu sa va adresez o intrebare. Sunt divortata iar impreuna cu fostul sot avem un apartament drept comun care se afla in judetul Covasna.Eu in momentul de fata sunt recasatorita in judetul Constanta intrebarea mea este daca locuinta cu drept comun se afla in jud Covasna iar eu sunt casatorita in Constanta pot face partajul unde sunt casatorita adica Constanta ? va multumesc :