avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate georgia2

Activitate georgia2

Buna ziua
Pe 13 februarie 2013, mi-a fost lovita masina, Intelegere amiabila, dar pentru ca reparatia depasea valoarea masinii, asiguratorul vinovatului a declarat-o dauna totala, iar de pe data de 29 martie, cand a fost semnata dauna, in termen de 10 - 15 zile ar fi trebuit sa intre banii in cont, Deja sunt satula de 2 saptamani de cand sun si mi se spune, " azi sau cel tarziu maine vor intra banii". Dosarul figureaza pe site-ul asiguratorului ca " programat pentru plata". Am citit si eu legislatia in vigoare si nu-mi mai ramane decat sa depun reclamatie la CSA?!
Doresc o recomandare a unui avocat (a) din Galati intr-un proces cu asociatia de proprietari . Am un debit restant , am facut cerere prin care mi-am exprimat dorinta sa platesc lunar o suma mai mica sau mai mare, iar asoc. m-a dat in judecata; problema cea mai mare este ca penalitatile s-au dublat de la o luna la cealalta ajungand la fel ca debitul, ca urmare, legal, vreau sa apelez la cineva pentru a verifica acest calcul, nicidecum la cenzorul asoc., pentru ca acesta doar semneaza si atat. I-am mai gasit si alta data cu nereguli, dar pentru ca nu am mers mai departe si-au spus probabil ca la o suma mai mare nu se cunoaste daca mai adauga ceva. Multumesc
Buna ziua
Doresc niste lamuriri referitor la urmatoarea situatie: mama are in proprietate absoluta o casa cu 2 corpuri, in oras, pe un teren de 730 mp. Pt. ca este plecata de cativa ani, in afara tarii, eu si sora mea am mai trecut ocazional sa verificam daca totul este in ordine, si binenteles ca, s-a furat ca in codru, pana si ceasul de gaze de la poarta. Ca atare m-am hotarat, sa inchiriez ap. meu si sa ma mut la casa. Problema este urmatoarea: casa are toate utilitatile, inclusiv apa in curte, de pe vremea cand eram eu copil (am 36 ani). Singurul lucru care lipsea era canalizarea sau scurgerea apei menajere, existenta la aprox. 6 m de poarta. Acum 13 ani am sapat,(adica bunicul meu cand traia , cu ajutoare), din curte pana in strada pe sub poarta, si s-a legat la canalizare. Mentionez ca au sapat pe dedesubt, nu au stricat drumul care atunci era ca un drum de tara, s-a asfaltat acum vreo 6 ani. Eu acum cum as putea sa scot vreo autorizatie ceva sau ce sa fac sa nu fie probleme din punct de vedere legal? Se poate asa ceva?
Multumesc.
Buna ziua, am avut o tamponare saptamana trecuta , vinovatul nu a vrut sa ne dea asigurarea, am fost la politie, ne-a dat dreptate, inca vinovatul a primit si o amenda, dar nu a vrut sa semneze procesul verbal pe motiv ca el nu e de acord si da politia in judecata. Ca urmare, asiguratorul nu vrea sa ne plateasca, sa asteptam 1 an, pana se pronunta instanta. INTREBAREA MEA: SI EU 1 AN MERG CU MASINA AVARIATA? Ce pot face?
Răspuns la discuția preluare rate credit ipotecar
Sunt persoane fizice care nu pot contracta un credit pentru o casa prin banca, in principal din cauza veniturilor, dar pot plati rate ( din alte activitati, ajutor de la rude diverse activitati legumicultura sau altele care nu intotdeauna au declarat tot ce-au castigat) si vor sa preia creditul prin acte notariale. Care e riscul ambelor parti?
Răspuns la discuția preluare rate credit ipotecar
Deci se poate? Mai exista precedent? Ce inseamna ipoteca de grad 1 sau 2?
Răspuns la discuția preluare rate credit ipotecar
Multumesc de raspuns dar nu stiu daca exista un antecedent asemanator si problema este ca nu stiu daca banca va accepta, cumparatori s-ar putea sa fie. Ma intreb daca le convine sa primeasca in continuare ratele, de la alt debitor, sau sa ia ap. si restul de datorie cand o sa realizez eu vreun venit legal.
Am un ap. cumparat prin credit ipotecar, din 2005. In 2008 am facut o refinantare la aceeasi banca. Pentru ca anul trecut am ramas fara loc de munca si eu si sotul, am obtinut timp de un an o diminuare a ratei, de la 370 euro, la 155 euro. Acum, avand in vedere faptul ca euro a crescut enorm chiar daca ma mai ajuta mama, spre exemplu, nu cred ca as putea plati o rata de vreo 400 euro. Ma gandesc daca se poate ca altcineva sa preia in continuare creditul si implicit apartamentul. As putea renunta la el in favoarea bancii foarte usor, dar, pentru ca, in momentul de fata valoreaza exact la jumatate din cat a fost evaluat, voi ramane fara ap.(nu-i o problema am o varianta mai buna chiar) si in plus voi plati, din cate stiu, din orice venit realizat legal pana la stingerea datoriei un anume procent pana la adanci batraneti. Intrebarea mea este daca poate cineva sa preia creditul meu cu tot cu ap. Chiar daca renunt la el , cel putin nu voi plati pentru ceva ce nu mai am toata viata. Multumesc
Răspuns la discuția furt intre rude
Bun, il evacuez, dar daca vine inapoi, eu nu locuiesc acolo, ce pot face, ca il primeste maica-sa, cu toate ca are casa, dar a facut si acolo rele......
Discuție furt intre rude
Mama este unicul proprietar al unei case. Momentan este plecata in afara tarii, si acolo locuieste sora ei, care are doar mutatie. Este straina de orice drept de proprietate, renuntand in favoarea mamei. Dat fiind faptul ca eu, fiica, locuiesc in alt oras nu pot verifica tot timpul starea lucrurilor si a casei, si am avut surpriza sa constat ca s-au furat multe....., inclusiv ceasul de la gaze, convectoarele de gaze etc....Politia a spus ca este furt intre rude, si trebuie sa-i dam in judecata( pe sora mamei si pe fiul ei care am aflat ca sta si el acolo fara nici un drept, pe el in banuim 100 % ca a furat )ca sa demonstram, au luat amprente, tot tacamul......, dar de 2 luni n-avem nici un rezultat. Mentionez ca am procura generala in numele mamei dar cum pot sa-l dau afara pe varul meu, ca asta este, ca mai are putin si fura casa cu totul......