avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate erich

Activitate erich

Pe data de 02.04.15 am scos de pe contul nostru german, 2.000 RON de la Automatul Raiffeisen filiala Lugoj
Pe Cont au fost trasi 505,66 EUR din care 5,00 eur sunt costuri.

Cum este posilil, ca Raiffeisenbank Romania sa faca un schimb valutar de 1 EUR = 3,9934 RON cu toate ca in ziua acea pe pagina raiffeisen.ro cursul era de 4,47 ron

Dupa o ora ce am retras de la Raiffeisen cei 2000 ron, m-am dus la Automatul BRD Lugoj si am scos tot 2.000 RON
Aici la BRD sa facut schimbul valutar la 4,3562 ron si costul a fost tot de 5,00 EUR

Deci la Automatul Raiffeisen filiala Lugoj am facut o pierdere de aproape 50,00 EUR

Apropo: Banca mea unde avem Contul si am capatat cardul, a spus ca nu au nimic de aface cu tranzactia. Nici macar cei 5 EUR comision sau ce or fi, nu sunt a lor.

La Reclamatia facuta la Raiffeisen, mi sa transmis ca banca care mea data Cardul e responsabil. Aici in germania Banca mea tot raiffeisen, a spus ca ei nu sunt responsabili pentru schimbul valutar si nici pentru cei 5 eur costurii.

Buna,

exista in romania o lege care de exemplu spune la cati locuitori e obligatoriu o farmacie?
Sau o lege care obliga ca pe timp de noapte sau weekend sa fie una deschisa?
Sau o lege care obliga primariile ca farmaciile la cele 2 intrebarii?

Va multumesc.
Buna,
Nu stiu exact cum sa intreb, dar incep asa:

in germania exista Organizatia GEMA. Aceasta organizatie apara Artisti, casele de Discururi, Scriitorul etc. toti care se inregistreaza la ei. Adica ori si ce discoteca, radio, televiziune, producator de discuri etc. trebe sa plateasca o licenta pentru melodiile, texturile care sunt inregistrate la ei.

Exista si in romania asa o Organizatie sau Firma?
Buna,

politia din lugoj a fost pusa de primarul lugojului sa imi dea o amenda de 200 ron.
povestea e aici pe ziarul din lugoj: [ link extern ]

Am facut contestatie la judecatorie si am castigat:
[ link extern ]

Doresc sa imi capat cei 20 ron ce i-am platit pentru timbru inapoi. Poate si despagubire ca am fost de 2 ori la politie pt. asta, si timpul meu care l-am consumat pt. aceasta tampenie.

Exista o cerere speciala? Cine ma poate informa exact?

Merci
Răspuns la discuția Verificare concediu medical
Angajezi un detectiv particular care sa stranga doveziile ca angajatul nu este bolnav. Daca intradevar apar dovezi, sunt o multime de posibilitati ce la poti aplica. Dat afara, in plus dat in judecata pentru bani pierduti din cauza lui. etc.

De verificat poti oricand, chiar si in timpul cat e la munca, daca ai informatii, ca el de exemplu: lucra la concurenta, vinde informatii din firma, etc.

Buna ziua,

ma intereseaza, cum se poate infinta o filiala in romania a unei organizati din germania. In germania organizatia este inregistrata si poarta semnul "e.V.".

Pana acuma a funtionat ONG german foarte bine, numai ca am ajuns in momentul und sunt deja donatori romani. De acea avem nevoie de un cont bancar romanesc si de Declaratia 2%.

Care ar fi cea mai avantajoasa procedura?

Multumim
Buna,

poate cineva sa imi spuna ce lege exista in romania cu paginile de net?

De Exemplu: in germania fiecare pagina de net, fie unei Companie, Televiziuni, Pres Media, etc. este obligata sa detina Datele de Contact a cui e pagina, si a caruia posteaza pe ea. Obligatoriu: Numele, Adresa, CUI, Telefon, Email.

Pentru persoane private, obligatoriu cine posteaza pe pagina.

Milioane de pagini romanesti, nu au inafara de o eMail adresa nimic.
Buna,

poate cineva sa imi spuna, daca un Mediator din Germania care are diploma de Mediator IHK, poate sa-si deschida in romania un Birou de Mediere?
Răspuns la discuția Facultatea de Drept
In primul si primul rand, traim in romania si aici se vorbeste limba romana. daca cum spuneti, vine in romania un Judecator, Avocat ..., el este obligat sa se faca inteles. asa cum si noi suntem obligati daca vrem sa mergem in strainatate.

eu gasec o discriminare, si chiar daca in senseul aste nu exista o lege, Discriminare este faptul ca Fiecare Avocat, Judecator, ..., e la alegerea lui daca vrea sa invete o limba straina, si tot e la alegerea lui daca vrea sa lucreze in limba engleza sau Chineza.

Limbile straine in Facultate, ar trebui puse numai ca obtiune in plus.

Hai sa va dau un exemplu. Eu cunosc foarte bine limba Germana, Nu suport limba Engleza, Franceza si cea Ungureasca. Adica vreti sa imi spuneti, ca din cauza asta nu am voie sa ajung avocat, ... ??? Este absurd.
Am si eu o intrebare logica!

Ca ce chestie, pentru a studia in Romania Dreptul, sunt obligat sa invat Engleza si/sau Franceza.

Prin cuvantul "Obligat" vad deja o incalcare din start a drepturile omului si chiar si o discriminare.

Acest domeniu de invatatura, ar trebui sa fiel la alegerea fiecaruia, daca are nevoie in viata de o limba straine, si chiar poate cu totul alta.

Deci cine poate sa imi deie o explicatie plauzibila si credibila, ii multumesc si la cei care nu au altceva de facut decat sa scrie aiurea, doresc sa nu scrie nimic.

Mersi de intelegere.