avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate sharzod

Activitate sharzod

Răspuns la discuția datorie la intretinerea blocului
Oricum, de la intrarea in posesia proprietatii sunteti si dumneavostra raspunzatoare in solidar cu blocul pentru recuperarea acelei sume; indiferent de la cine. Sunteti proprietar cu drepturi dar si cu obligatii.

Nu e formularea cea mai buna acesta...Presedintele prin functia pe care o are trebuia sa faca demersurile necesare!
Ma intereseaza daca il pot da in judecata ,care sunt actele(intampinarea cum o fac?) pentru a nu avea discutii cu ceilalti proprietari pe nedrept pagubiti:(!
Am cumparat prin licitatie publica un apartament.
Am finalizat toate actele inclusiv cadastru si intabulare.In acte se specifica clar ca imobilul nu este grevat de drepturi reale sau alte sarcini.
Asociatia de proprietari pastreaza pe lista de la intretinere datoria pe care o avea de platit cel care a fost executat silit.
Eu sunt la zi cu plata intretinerii,dar mi-a spus presedintele Asociatiei de proprietari ca nu poate sterge acea datorie din dreptul apartamentului care acum imi apartine pentru ca e trecuta in actele contabile!Ce pot sa fac in aceasta situatie ?
Discuție Succesiune
Buna ziua!
In anul 2000 sotul meu a decedat si n-am reusit sa fac succesiunea.Avem cumparat de la ICRAL un apartament cu proces verbal si contract de vanzare-cumparare. Platesc in fiecare an impozit,dar n-am facut cadastru si carte funciara. Ca mostenitori sunt eu si fiul meu major. Va rog sa-mi spuneti care este modul cel mai usor si mai ieftin sa facem acum succesiunea.(mi-a spus cineva ca un mediator e mai ieftin)