Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... datorie la intretinerea blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

datorie la intretinerea blocului

Am cumparat prin licitatie publica un apartament.
Am finalizat toate actele inclusiv cadastru si intabulare.In acte se specifica clar ca imobilul nu este grevat de drepturi reale sau alte sarcini.
Asociatia de proprietari pastreaza pe lista de la intretinere datoria pe care o avea de platit cel care a fost executat silit.
Eu sunt la zi cu plata intretinerii,dar mi-a spus presedintele Asociatiei de proprietari ca nu poate sterge acea datorie din dreptul apartamentului care acum imi apartine pentru ca e trecuta in actele contabile!Ce pot sa fac in aceasta situatie ?
In asemenea caz administratorul poate face doua randuri pentru apartamentul respectiv.
Pe primul rand va scrie cota dv. de intretinere.
Pe al doilea rand va scrie numai suma ramasa in restanta de la fostul proprietar. In felul acesta nu se afecteaza nicicum datele din contabilitate.

Presedintele trebuie sa il actioneze in instanta pe fostul proprietar de la care sa ceara recuperarea acestui debit restant.
Este o scapare a legii faptul ca la vanzarea prin execuror judecatoresc nu exista obligativitatea de a se achita la zi intretinerea.
In cazul vanzarii prin notar, se stie, nu poti vinde daca intretinerea nu este la zi.

Oricum, de la intrarea in posesia proprietatii sunteti si dumneavostra raspunzatoare in solidar cu blocul pentru recuperarea acelei sume; indiferent de la cine. Sunteti proprietar cu drepturi dar si cu obligatii.
1-Dv nu ati cumparat bun imobil,ci ati adjudecat prin licitatie publica bun imobil dedus executarii
2-Referitor la debitul din evidenta asociatiei...atat timp cat debitul provine anterior licitatiei nu sunteti dv opozabil
Presedintele de asociatie poate analiza si decide asupra eventualelor acte si actiuni pentru recuperare debit-daca debitorul este solvabil
Oricum, de la intrarea in posesia proprietatii sunteti si dumneavostra raspunzatoare in solidar cu blocul pentru recuperarea acelei sume; indiferent de la cine. Sunteti proprietar cu drepturi dar si cu obligatii.

Nu e formularea cea mai buna acesta...Presedintele prin functia pe care o are trebuia sa faca demersurile necesare!
Ma intereseaza daca il pot da in judecata ,care sunt actele(intampinarea cum o fac?) pentru a nu avea discutii cu ceilalti proprietari pe nedrept pagubiti:(!
sharzod a scris:

Presedintele prin functia pe care o are trebuia sa faca demersurile necesare!
Ma intereseaza daca il pot da in judecata ,care sunt actele(intampinarea cum o fac?) pentru a nu avea discutii cu ceilalti proprietari pe nedrept pagubiti:(!

1-Este discutabila culpa presedintelui de asociatie in conditiile in care este vorba despre executare silita
Legal,ar fi trebuit ca presedintele de asociatie,in conformitate cu disp art 49 din L nr 230/2007 sa aplice penalitati la orice suma cu titlu de restanta
Daca proprietarul nu achita in termenul stabilit,presedintele de asociatie,avea dreptul sa demareze procedura prev de art 50 din L nr 230/2007 respectiv actionarea in instanta a debitorului si cel mai important instituirea privilegiului imobiliar in temeoi; art 51 din L nr 230/2007
Instituirea privilegiului imobiliar la cadastru oferea garantia ca indiferent cine ar fi fost interesat de bunul imobil ar fi fost legal informat ca exista notata somatie de plata-respectiv exista sarcina
Problema se ridica la interesul presedintelui de a actiona in instanta debitorii,termenul cand introduce actiunea,daca debitorul este solvabil
2-Despre ce intampinare vorbiti ?
Intampinarea reprezinta documentul pe care poate partea intresata sa il transmita instantei si reclamantului in cazul unei actiuni af;ate pe rolul instantei de judecata
Dv va aflati in aceasta situatie?
Nu este de preferat sa demarati dv actiune impotriva presedintelui de asociatie
Acesta a comunicat ca debitul este intregistrat per apartament
Dv puteti proba ca debitul provine din perioada anterioara executarii silite a bunului imobil,respectiv nu intra in responsabilitatea dv sa achitati debitul
Presedintele incearca varianta cea mai usoara si sigura de recuperare debit,dar nu are temei legal sa va impuna la plata debitul
Presedintele de asociatie incearca recuperarea debitului de la dv deoarece ii este frica sa demareze actiune impotriva debitorului executat silit care exista posibilitatea sa nu mai detina bunuri in evidenta fiscala,respectiv nu este solvabil,nu poate fi executat ,situatie in care asociatia de proprietari ramane in evidenta cu acel debit
Legal asociatia de proprietari poate demara procedura de recuperare debit actionand in instanta presedintele de asociatie care nu a respectat si nu a aplicat dispozitiile in vigoare
Este utopie sa credeti ca presedintele de asociatie va demara actiune in instanta pentru recuperare debit impotriva sa ...