avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Tabara

Activitate Alina Tabara

Răspuns la discuția concediul medical se impoziteaza?
multumesc frumos de raspunsuri, eu retineam ceva din continutul art 42 CF dar m-ati ajutat fff mult


multumesc
Buna ziua,
concediul medical se impoziteaza in cazul in care exista un certificat de handicap de grad accentuat in baza caruia se plateste si o indemnizatie de handicap

pot sa va rog sa-mi spuneti si temeiul legal
ART. 42 Codul fiscal Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate
Răspuns la discuția termene pastrare documente
Buna seara,
ajutati-ma va rog cu o informatie referitoare la pastrarea manuscriselor anunturilor de mica publicitate, nu am gasit nicaieri termenul de pastrare al acestora. In mod deosebit ma intereseaza, cat timp trebuie sa pastrez aceste manuscrise de la persoanele fizice, carora nu le-am intocmit factuta ci doar bon fiscal
instructiunile la L 376/2004 - punctul 3.3. din cadrul capitolului prevederi cu carcter general precizeaza a : Pe perioada acordarii bursei private se interzice beneficiarului sa lucreze pentru cel care acorda bursa sau pentru alta persoana juridica ori fizica desemnata de acesta.[/b]
Stimati colegi,

am o situatie mai deosebita, a venit la sediul redactiei ziarului la care lucrez un reprezentant al penitenciaruluiX sa faca abonamente de presa pentru detinuti, la intocmirea facturii nu a vrut sa-mi dea alte date de identificare ale persoanei decat numele si prenumele.....

as vrea sa va rog sa ma ajutati cu legislatie referitoare la acest aspect sau opinii


multumesc anticipat
Buna ziua,

dragi colegi am o problema cu privire la retinerile pt venituri provenite din difuzare carte

as vrea sa inchei un contract de difuzare carte cu un autor persoana fizica, autorul va preda un numar de carti, pentru un termen de 3 luni, la un pret de 20 lei, ma intereseaza sa stiu daca dupa retinerea comisionului nostru de difuzare sunt obligata sa-i retin impozit de 16 % si celelalte contributii?

multumesc anticipat,

Răspuns la discuția persoana desemnata ARR
multumesc,
la momentul cand am pus intrebarea nu gasisem ORDINul nr. 1.892 din 17 octombrie 2006 (*actualizat*), in care am gasit prevederea expresa in ART. 6(3) In aceeasi perioada, persoana desemnata sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport rutier poate indeplini aceasta functie numai la un singur operator de transport rutier.

persoana desemnata A RR pentru conducerea activitatii de transport trebuie sa fie angajata unitatii cu norma intreaga(cu jumatate de norma) sau exista posibilitatea externalizarii serviciului??????
Răspuns la discuția Transfer de bunuri PFA -pf
din cate stiu, se poate inmatricula direct pe persoana fizica la incetarea contractului de leasing, dar e foarte important ce scrie in contract....

in cazul in care clauzele contractuale nu permit acest lucru, dupa achitarea tuturor facturilor de leasing faci factura de vanzare pe de pfa pe pf si abia pe urma faci inmatricularea

pasii ar fi cam asa aproximativ:
1. Societatea de leasing a facturat catre PFA
2. PFA factureaza catre PF (persoana fizica)
3. Inmatriculezi masina direct pe numele tau