avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... retineri difuzare carte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

retineri difuzare carte

Buna ziua,

dragi colegi am o problema cu privire la retinerile pt venituri provenite din difuzare carte

as vrea sa inchei un contract de difuzare carte cu un autor persoana fizica, autorul va preda un numar de carti, pentru un termen de 3 luni, la un pret de 20 lei, ma intereseaza sa stiu daca dupa retinerea comisionului nostru de difuzare sunt obligata sa-i retin impozit de 16 % si celelalte contributii?

multumesc anticipat,

Alte discuții în legătură

Conventie civila de prestari servicii ninel_d ninel_d Buna ziua am incheiat si eu o conventie civila de prestari servicii cu o ASOCIATIE din alta localitate.In conventie apare stipulat; prestează 20 ore pe ... (vezi toată discuția)
Contract drepturi autor Patience Patience Buna ziua, Trebuie sa inchei un contract de drepturi de autor si nu am mai facut asta pana acum, asa ca, dupa ce am cautat informatii pe net, vin si va ... (vezi toată discuția)
Contract de comision gabi1 gabi1 Buna ziua, Intrebarea mea este urmatoarea: la un contract de comision, in care comisionarul este angajat la o alta societate cu carte de munca, eu, ... (vezi toată discuția)