avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate loredana39

Activitate loredana39

Discuție evacuare silita
locuiesc in casa cu soacra,am adresa la acest domiciliu,care este al soacrei,am un copil minor,soacra are dreptul sa ma dea afara din casa chiar daca avem aceeasi adresa in buletin, si in ce conditii?
Discuție custodie copil
buna ziua,avand in vedere ca urmez un tratament pt depresie si am fost internata la un spital de boli psihice pt aceasta,ma poate afecta in vreun fel in cazul unui divort,mai exact in legatura cu custodia copilului ?
sotul meu lucreaza in strainatate,cum pot introduce actiunea de divort avand in vedere ca nu-i stiu nici locul de munca si nici unde locuieste,pt a se prezenta la proces?
Buna ziua,sotul meu munceste in strainatate si lunar,cu exceptia lunii trecute mi-a trimis cate 100-200 euro.Acum nu mai stiu nimic de el,vb numai cu mama lui,pe copil il suna o data la una-doua sapt,dar de mn a zis ca nu vrea sa mai auda,nu-mi rasp la msj nici la telefon de doua luni.Eu vreau sa il aduc in tara sa rezolvam problema,poate divortam,nu stiu ideea e daca eu in aceste conditii il pot da la abandon de familie sau ce pot face sa-l aduc in tara?Astept msj dvs,multumesc mult.

Citeste mai mult: Abandonul de familie Art. 305 Cod Penal
Discuție custodie comuna
Buna ziua,sotul meu lucreaza in strainatate iar eu locuiesc in Romania,avem un copil de 5 ani,pe care eu l-am crescut singura de la 1 an.In cazul unui divort,cum se poate exercita custodia comuna,avand in vedere ca el nu locuieste in tara?Stiu ca fara procura din partea mea copilul nu poate parasi tara,caz in care sotul meu va fi nevoit daca vrea sa stea cu copilul,sa locuiasca in Romania.Pot obtine custodia individuala astfel,daca sotul meu refuza sa vin ain tara?Iar in cazul custodiei comune ce se intampla cu pensia alimentara?Va multumesc si astept raspuns