avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Caracafe

Activitate Caracafe

Buna Ziua,
Suntem intr-un proces de iesire din indiviziune cu o problema legata de schimbare numelui defunctului. Instanta cere martori (!) desi am dus adeverinta de la primarie. Ce trebuie sa facem?!
Proces de succesiune si probleme cu schimbarea numelui defunctului
@avocatmariapaun
Multumesc!
Insa, dupa cat am citit pe forum , in Noul cod civil exista doar contractul de intretinere, contractul de vanzare cu clauza nu mai este legal.
In aceeasi ordine de idei, as dori un model de contract , exista ?
Multumesc!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
Interesant, multumesc Joha.In momentul in care se ridica sarcina, apartamentul poate fi vandut ?
As dori sa stiu daca pot vinde apartamantul in timpul vietii doamnei daca ii asigur o alta locuinta, desigur.
In alta ordine de idei, ma intereseaza daca si contractul de renta viagera poate contien o asemenea conditie de " ingrijire la alt domiciliu"
Multumesc!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
Nu am stiut ca s-a finalizat postarea, am avut ceva probleme la autentificare. Multumesc
Multumesc. Deci ca sa pot vinde apartamentul trebuie sa mutam intretinerea pe alt imobil doar in baza contractului de intretinere ?
Multumesc, dar nu inteleg .. Eu doresc Contract de vanzare cu clauza ci nu contract de intretinere .. In acest contract vom stipula faptul ca voi avea dreptul sa VAND acest apartament ci nu va fi uzufruct viager !
Buna Ziua,
As dori parerea dvs legat de incheierea unui contract de vanzare cu clauza de intretinere. Se poate stipula in contract suma lunara acordata ca ajutor batranei sau un quantum lunar astfel incat sa nu ne trezim ca va trebui sa efectuam excursii sau tratamente in strainatate! Persoanele in varsta sunt foarte suspicioase de aceea as dori sa fie un contract clar cu conditii exacte legate de pensie , intretinere, locatie ( va fi nevoie sa o iau la mine acasa) . Este posibil ??

Multumesc!!
Răspuns la discuția Hartuire la locul de munca
Deci legea junglei: taci si rabda - eventual pleaca chiar daca nu au motive concrete ??!!
Ce capitol din Legea Muncii apara angajatul?! nici unul. Statul ne ajuta f mult: taceti si inghititi.
Răspuns la discuția Hartuire la locul de munca
Din pacate cred ca nu exista legislatie in Romania care sa apere si un biet angajat. Este foarte greu de dovedit hartuirea la locul de munca. In Anglia de ex se cheama " continuous dismissing" si exista repercursiuni clare asupra clui care face abuz de functie.
Ati mai auzit de vreun caz in care un simplu angajt sa castige un asemenea process ?! eu lucrez intr-o comp multinationala iar spaima statului probabil ca este de 100 de ori de mai mare ..... Culmea este ca se practica Hartuirea si nu o putem dovedi!!!