avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate luciano55

Activitate luciano55

Buna ziua si bine v-am gasit pe acestr forum

Am si eu o intrebare am fost condamnat cu suspendare sub supraveghere pt conducere fara permis

Stiu ca dupa vechiul cod penal trebuie sa astept un an pt sustinerea examenuului de la ramanerea definitiva

Are cineva idee daca s-a schimbat ceva odata cu noul cod penal/rutier

Va multumesc
Mentionez ca aceassta condamnare(de fapt au fost mai multe) dar ultima a fost pe 17 ianuarie cand inca erea in vigoare vechiul cod!
Si de asemenea eu am avut mai multe condamnari...la aceasta din ianuarie fusesm condamnat cu executare fiind a 8 fapte de acest gen pt care am fost condamnat ... desi ereau concurente ,am castigat recursul iar in final am primit 2 ani si 6 luni sub supraveghere dar cu un termen de incercare de 7 ani jumate, as dorii sa stiu daca si aceasta condamnare se poate modifica cumva dupa noul cod
Va multumesc din suflet !
ofer aplauze si rank:)

Deci are dreptate contabila?nu pot deduce nici un fel de cheltuieli sau impozit?
Buna ziua as avea si eu o intrebare
acum 5 luni am deschis o firma ( SRL neplatitoare de TVA)
de cand am deschis aceasta firma si mi-am angajat contabila am primit mai multe sfaturi de la diferite persoane cu privere la deducerea impozitului si a cheltuielilor!
Contabila mi-a spus ca nu se poate deduce nici o cheltuiala sau vreun ban de la impozit!
o cunostiinta mi-a spus ca si el are o firma asemanatoare si a putut deduce diferite cheltuieli inclusiv banii de infiintare a firmei care sa considerat ca a imprumutat firma
as dori sa stiu care este adevarul si daca in situatia mea pot face vreo decontare sau deduce impozitul in vreun fel
Buna ziua as avea si eu o intrebare
Am fost condamnat cu supraveghere pentru conducere fara permis
As dorri sa stiu daca cumva exista vreo reglementare in noul cod penal care mi-ar permite sa dau de permis inainte de a trece un an de la ultima condamnare cum prevedea vechiul cod penal!
Va multumesc
Răspuns la discuția Autorizatii magazin mixt
sediul e in sec 2 am intels k dif de la sector la sector
Răspuns la discuția Autorizatii magazin mixt
Da muyltumesc pentru raspuns insa din toate magazinele din zona mea nici unul nu are asa ceva deoarece io cunosc pe patronii deci ma indoiesc ca ar putrea functiona de atatia ani fara aceste lcururi
Dupa cum am spus as dorii un raspuns prompt la SITUATIA PREZENTA nu copy/paste dupa acte normative sau alte situri asta pot gasii si eu
am precizat clar situatia de fata marimea spatiului, ca nu exista nagajati doar administrator ca am contractele de la gunoi deratizare bla bla
As aprecia porice raspuns de la o persoana cu constiinte in cauza strict la situatia prezentata de mine!~!
si cum exact se obtine autorizatiile necesare in special cea de la primarie si cea de la dpsv.. avocatul mi-a spus ca in bvaza declaratiilor pe propria raspundere ei vin si verifica daca chiar indeplinesc conditiile
Firma este deja facuta casa fiscalizata si maine dau drumu la magazin
Am inteles k ai o perioada de 10 zile in care poti face contractula la gunoi si deratizare..ambele le rezolv luni insa as dori sa stiu la obiect ce alte autorizatii sunt nevoie si cum si de unde le obtin
Buna Ziua am si eu o nelamurire, tocmai mi-am infiintat o firma, maine imi ese nr de la DGFP si fiscalizez casa si dau drumu la magazin! As dorii exact sa stiu de la cineva in cunostiinta de cauza ce autorizatii am nevoie ..L-am sunat pe avocatul care s-a ocupat de acte si a spus ca pot da drumul la treaba pe baza declaratiilor pe propria raspundere dar alte persoane mi-au spus ca am nevoie de: aviz pompieri, aviz sanepid, Primarie, cursuri igena/analize!
Mentionez ca este vb despr eun magazin mixt in care moentan NU se comercializeaza: mezeluri,lactate.oua,carnuri.produse vrac!! Doar [produse ambalate ,tigari, cafea .sucuri .bauturio.dulciuri, spatiul este unul mic 22mp ,am vb deja pt deratizare si contractul de gunoi!
Apreciez orice raspuns folositor
Am uitat sa precizez, unic administrator/vanzator, Neplatitor de TVA fara angajati doar contabil care inca sunt in cautare dar sper ca voi rezolva maine!
PS : s-a schimbat reguuliile la Directia Generala de Fiinante Publice si numarul necesar fiscalizarii se obtine mult mai repede in 2 ZILE fata de 7 cum erea
Răspuns la discuția Casa de marcat magazin alimentar
sau vreo modalitate de a incepe activitatea dupa ce depun dosaru la fisc
Răspuns la discuția Casa de marcat magazin alimentar
exista vreo portita sau vreo modalitate de urgentare a fiscalizarii?