avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate arlequin85

Activitate arlequin85

daca am inteles bine de la dumneavoastra, este imposibila prestarea unor servicii catre persoane fizice in lipsa posibilitatii emiterii unui bon fiscal (ex: pe factura, prin plata online/ direct in cont bancar etc). Este corect?

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor
da.
mi-a spus ca nu este posibil pentru ca nu am casa de marcat.
este corect?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Puteti, va rog, sa imi dati mai multe detalii despre legea ce guverneaza aceasta situatie + eventuale situatii in care acest lucru nu este posibil? contabilul cu care lucrez imi spune ca nu pot alege aceasta varianta intrucat n-ar fi legala.
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca o firma poate presta si factura servicii de webdesign (creare / modificare site) catre o persoana fizica.

Va multumesc pentru ajutor,
Mihai
Răspuns la discuția Talharie
am fost in ziua imediat urmatoare la politie unde am dat declaratii (nu mai stiu exact cum se numeau) semnate despre cum s-au intamplat faptele. de asemenea, am participat impreuna cu acuzatii si la o simulare pe teren a celor intamplate. aceste activitati au loc doar in cazul in care politia a deschis deja un dosar de urmarire penala, nu?
Discuție Talharie
buna ziua

intrucat nu am vreo experienta in drept, as vrea sa va prezint cazul meu si a va pune cateva intrebari.

In seara de sambata spre duminica eram cu prietena mea in Vama Veche unde am fost talhariti. Detalii despre talhari si despre talharie:
- toti 3 sunt minori (15, 16 si 17 ani)
- unul dintre ei a fost prins cu un cutit asupra lui (pe care, in momentul talhariei, a amenintat ca il va folosi)
- in aceiasi noapte, au mai comis urmatoarele infractiuni: furt (dintr-un cort), distrugere
- mare parte dintre bunuri au fost recuperate
- au recunoscut toate faptele
- conform declaratiilor lor nu au consumat alcool, droguri etc

Detalii despre mine si actiunile intreprinse pana acum:
- imediat dupa talharie am facut reclamatie la 112
- in momentul prinderii faptasilor am dat declaratii atat pentru jandarmerie (cei ce i-au prins) cat si pentru politie (unde au ajuns)
- intrucat in timpul atacului am fost agresat (echimoze in zona ochiului si a nasului), am fost imediat la IML Constanta. Din ce mi-au spus, constatarea ajunge direct la politie, nu la mine.

intrucat as vrea sa merg pana la capat cu acest proces, as vrea sa va pun mai multe intrebari:
1. am intreprins toate actiunile necesare dpdv legal? ar mai trebui sa fac si altceva pentru a ma asigura ca tot demersul va merge inainte?
2. este ok ca raportul IML ajunge direct la politie, fara a ajunge si la mine? trebuie sa il cer si eu?
3. avand in vedere cazul, care este pedeapsa pe care, cel mai probabil, o vor primi cei 3? care este sansa ca ei sa faca puscarie (nu pedeapsa cu suspendare)
4. tatal a cel putin unuia dintre faptasi este politist. influenteaza acest lucru?
5. pentru procesul penal am nevoie de avocat sau procurorul este reprezentantul meu (ca parte vatamata)
6. in cazul in care doresc sa cer daune morale (cel putin pentru banii dati pe o vacanta ce nu am avut-o) trebuie sa intentez si un alt proces si sa imi caut avocat?
7. orice alte informatii sunt binevenite