avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se poate emite factura pentru crearea unui site catre ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se poate emite factura pentru crearea unui site catre o persoana fizica?

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca o firma poate presta si factura servicii de webdesign (creare / modificare site) catre o persoana fizica.

Va multumesc pentru ajutor,
Mihai
Cel mai recent răspuns: arlequin85 , utilizator 20:51, 24 Septembrie 2014
Buna ziua,

Factura se poate emite atat pe datele unei persoane juridice cat si pe datele unei persoane fizice. Atentie, insa, aceasta va fi emisa pe datele beneficiarului din contractul de prestari servicii (web design, gazduire, creare site etc.)

Succes!
Va multumesc mult pentru raspuns.
Puteti, va rog, sa imi dati mai multe detalii despre legea ce guverneaza aceasta situatie + eventuale situatii in care acest lucru nu este posibil? contabilul cu care lucrez imi spune ca nu pot alege aceasta varianta intrucat n-ar fi legala.
Buna ziua,

Ca sa nu ne invartim in jurul cozii, spuneti-ne ce argumenteaza contabilul si, in acest fel, vedem daca e intemeiat sau nu. Art. 155 Cod fiscal este baza legala.

Succes!
arlequin85 a scris:

Va multumesc mult pentru raspuns.
Puteti, va rog, sa imi dati mai multe detalii despre legea ce guverneaza aceasta situatie + eventuale situatii in care acest lucru nu este posibil? contabilul cu care lucrez imi spune ca nu pot alege aceasta varianta intrucat n-ar fi legala.


Va comunicat cumva ca aveti obligativitatea de a emite bon fiscal?
da.
mi-a spus ca nu este posibil pentru ca nu am casa de marcat.
este corect?

Alte discuții în legătură

Facturare persoane fizice si firme viorelcont viorelcont Va salut. Am si eu cateva nelamuriri. urmeaza sa incep a-mi factura serviciile foto-video. dar am cateva nelamuriri ca si SRL neplaritor de TVA. 1. pentru ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat sylver30 sylver30 O persoana fizica autorizata ( traducator autorizat ) este nevoita sa emita bon fiscal pt persoanele fizice, dar pt persoane juridice ? (vezi toată discuția)
Contabilitate mireylle mireylle 1.care e diferenta intre o chitanta si un bon fiscal,dar intre factura si chitanta? 2.la emiterea unei facturi ce este ridicata imediat de client,ce trebuie ... (vezi toată discuția)