avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate INDEMNIZATIECC

Activitate INDEMNIZATIECC

Contractul de comision prevedea ca vanzatorul sa achite o garantie de 1000 lei, catre agentia imobiliara, lucru care nu s-a intamplat (nu exista o chitanta).

Răspuns la discuția Contract de vanzare cumparare
CU NUMERAR
Va rog ajutati-ma cu un raspuns:

Am cumparat o garsoniera.
Inainte de autentificarea actelor la notar a fost semnat un Contract de comision, Dupa semnarea Contractului de comision vanzatorul si cumparatorul au hotarat sa renunte la colaborarea cu agentia imobiliara prin care a fost incheiat Contractul de comision.
A fost autentificat actul de vanzare cumparare la notar fara a mentiona in el Contractul de comision.
Contractul de comision prevedea ca vanzatorul sa achite o garantie catre agentia imobiliara, lucru care nu s-a intamplat (nu exista o chitanta).

Poate Vanzatorul sa-mi straice actul de Vanzare Cumarare ???

Astept raspuns.


Multumesc mult.
Răspuns la discuția Contract de vanzare cumparare
Multumesc pentru raspuns. Dar CE SE INTAMPLA DACA IN contractul de vanzare cumparare au fost trecuti LEI (fara a fi mentionat echivalentul a .... EUR) si in realitate s-a achitat EURO?
Este bine ca pe un contract de vanzare cumparare sa fie trecut pretul in LEI si in realitate sa fie achitat echivalent in EURO?
Răspuns la discuția Indemnizatie Crestere Copil
Am fost angajata mai multi ani inaite de nastere si am mai mult de 12 luni de cotizare INAINTE DE NASTERE.

Problema este ca sunt si agent de asigurari si am incasat venituri din comisioane DUPA NASTERE.

VREAU SA STIU DACA AM DREPTUL LA INDEMNIZATIE DACA INCASEZ SI ALTE VENITURI IN ACELAS TIMP
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

Am nascut in luna IANUARIE 2012, si in martie am depus actele pentru indemnizatie de crestere copil (n-am primit nici un raspuns inca).
Am un contract de colaborare cu o societate de asigurari la care am inregistrat venituri supuse impozitatii (comision) in perioada ianuarie - iunie 2012, PENTRU CA NU AM STIUT CA N-AM VOIE SA REALIZEZ VENITUIRI.

Ce trebIe sa fac sa-mi se acorde indemnizatia???

Mentionez ca incepand cu luna iulie 2012 am intrerupt colaborarea cu societatea de asigurari.