avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu0792

Activitate Silviu0792

Buna ziua! Doresc ca in viitorul apropiat sa deschid o sala de jocuri PS4 atat casual, dar mai mult intentionez sa organizez concursuri. Doar casual este faliment direct, toti avem unitati acasa. Planul e facut, strategia o am, problema tine de legalizare si anume ...

1. In ce conditii pot folosi jocurile achizitionate spre a le folosi in incinta salii, dat fiind faptul ca din ce am citit, achizitionarea acestora este doar pentru uz personal!? Practic, din informatiile ce le am, pot folosi jocurile atata timp cat nu cer bani clientilor sa le joace. Cum functioneaza celelalte sali deoarece nu am posibilitatea sa intreb pe nimeni, mai ales ca la mine in oras nu mai exista o astfel de sala. In cazul jocurilor casual, evident voi percepe o taxa/ora. Mai pe scurt, ce trebuie sa indeplinesc pentru a "vinde" acest serviciu?

2. In cazul concursurilor, doresc sa percep taxa de inscriere impartita in doua astfel: Taxa ce intra in fondul de premiere si taxa salii ptr. organizare. In ce conditii am voie sa fac asta? Am nevoie de autorizatie separata pentru a putea percepe aceste taxe si a oferi premii in bani?

3. Intentionez sa stabilesc programul de functionare in intervalul 16 - 24 astfel incat sa limitez la maxim numarul de angajati si sa evit orele moarte cand toata lumea este la munca/scoala ... oamenii seara vor sa se relaxeze. Totusi, fiind o sala de jocuri PS4, voi avea si minorii acces in sala, avand (evident) acces doar la jocuri ce permit a fi jucate in conformitate cu varsta lor. Dar, din cate stiu, acestia pot avea acces doar pana in ora 22. Imi puteti confirma acest lucru?

Cam acestea ar fi nelamuririle mele. Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns daca se poate.

O zi frumoasa!

PS: Imi cer mii de scuze daca nu am postat unde trebuie.
Răspuns la discuția Intermediar vanzare autoturism
Si ce se intampla daca nu inmatriculez masina pe numele meu in 30 de zile? O inregistrez doar in vederea platii impozitului. Stiu ca daca sunt oprit de politie dupa acest interval, risc amenda + retinerea certificatului, dar nu o sa fie cazul, iar daca merg sa o inmatriculez dupa, platesc acea taxa de intarziere. Dar daca nu o inmatriculez deloc, o sa afecteze asta cu ceva atunci cand urmatorul cumparator va dori sa o inmatrichleze? Sau ii revin si lui alte 30 de zile de la data semnarii contractului de v-c intre mine si el?
Buna seara!
Ma puteti ajuta va rog cu cateva informatii?
Am pus ochii pe un autoturism la un pret foarte bun si doresc sa'l cumpar, dar nu ca sa'l inmatriculez ci ca sa'l vand la pretul pietei.
Imi prind urechile cu legislatia de la noi din tara, iar fiecare persoana cu care am discutat, avea opinii diferite.
Am inteles ca tot ce trebuie sa fac eu ca intermediar este sa semnez un contract de v-c cu proprietarul si sa obtin fiscalul acestuia de la taxe si impozite. Totodata este bine sa specifice pe talon instrainarea.
Imediat dupa, pe baza actului de v-c trebuie sa intregistrez masina in contul meu de la taxe si impozite apoi nu mai ramane decat sa gasesc client si repet procedura cu el, doar ca el ca sa o inmatriculeze o sa aiba nevoie de ambele contracte si ambele fiscale, al meu si al proprietarului ca sa dovedeasca plata impozitelor + actele la masina, evident.
Va rog sa'mi confirmati daca am inteles bine.

Acum 2 intrebari
- Stiu ca din moment ce ti'a fost instrainata masina, ai 30 zile sa o inmatriculezi, daca nu vei plati nu stiu ce taxa. Eu nu o voi inmatricula si nici nu voi circula cu ea ca sa fiu prins. In cazul in care gasesc sa vand masina dupa 2 luni de exemplu, cand voi scoate fiscal, o sa se lege cineva de mine?
- Am inteles ca fiscalul de la taxe si impozite este valabil tot 30 zile si revin, daca gasesc sa vand masina dupa 2 luni, trebuie sa cer din nou fiscal de la proprietar?

Astept raspuns. Va multumesc!
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
nu a fost data nici o declaratie, nimic ... au trecut peste 24h de atunci si nu am primit nimic acasa.
Mi-a zis cineva ca daca totul a fost aranjat de ei, e posibil ca pustiul sa fi mers la unul de-al lor si sa-i dea 2-3 pumni in bot apoi sa mearga la medicul legist si sa zica ca eu i-am facut asta.
Eu nu am decat 1 singur martor, prietena mea .. nu stiu cat de mult o sa ma ajute asta!
Conteaza chiar si 1 singur martor?
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
tocmai am trimis un email la inspectoratul judetean de politie pentru a afla daca s-a depus o plangere pe numele meu in ultimele ore. I-am rugat ca in cazul in care nu am trimis email-ul unde trebuie, sa-mi ofere ei adresa corecta. Acum astept raspuns si sper sa fie unul negativ in privinta plangerii.
O sa revin dupa ce voi primi raspuns!
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
va multumesc pentru ajutor, se pare ca am mainile legate, tot ce pot sa fac e sa astept si sa ma rog sa nu ma trezesc cu politia pe la usa.
Totusi, e ciudat faptul ca politistii le-au zis rromilor ca ma duc lasectie cand defapt mi-au dat drumul si mi-au zis sa stau linistit ... oare sunt de partea mea?
tin sa cred ca totul a fost aranjat de rromi, sa-l puna pe ala sa se lege de cineva pe strada ca sa-i traga una dupa care el sa plece (ca doar nu l-o mai gasit pe pusti) si de restul sa se ocupe aia mai mari ... prea repede au ajuns ceilalti la fata locului.
a zis si politistul: "ba ce mai povesteste asta, de parca era la fata locului si o vazut tot ce s-o intamplat" .. cand defapt ea n-o vazut nimic.
politistul mi-a zis sa stau linistit ca n-o sa se intample nimic, dar stim cu totii ca asta e o procedura de-a lor pentru a calma spiritele ... oare vorbea serios, sau vroia doar sa ma calmeze ... chiar nu stiu ce sa fac.
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
inteleg ...
si inca o intrebare, tipul se poate duce la medicul legist oricand sau intr-un anumit termen? si cam care ar fi ala?
Eu pot merge la politie de buna voie sa vad daca s-a depus o plangere impotriva mea? doar de curiozitate!
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
Ma scuzati de dublu post dar vreau sa mai intreb ceva.
Sa zicem ca azi cucoana depune plangerea, eu peste cat timp voi fi chemat la politie si cum voi fi chemat? voi primi ceva acasa?
Astept raspuns!
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
abia l-am lovit.
intradevar, avea o lovitura la cap dar de la cazatura, nu de la lovitura mea si cred ca era mai mult o julitura!
Răspuns la discuția Conflict pe strada!
ce sanse ar fi sa mi se faca dosar penal? de asta ma tem cel mai mult.
pe prietena mea nu am implicat-o, am trimis-o acasa imediat dupa conflict.
ce risc in caz de loviri, in caz de alte violente sau in caz de vatamare corporala?
amenda in jur de cat va fi?
cam la ce suma sa ma astept de la parintii lui pentru daune?
dupa cat timp ... cate zile ... nu`mi va mai putea face nimic si pot sta linistit?

va rooog sa raspundeti la aceste intrebari :( sunt terminat psihic, azi am avut si bacul, mai am si vineri dar nu cred ca o sa ma prezint ca nu vreau s-o dau in bara.
daca imi face dosar penal, mi-a distrus viata :(