avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate GROOSA

Activitate GROOSA

Nu inteleg de ce nu s-a putut programa in Declaratia unica 112 si retinerea impozitului pe salariu, de 16 %, cu deduceri, persoane in intretinere si tot ceea ce cuprindea programul de fise fiscale 1 si 2.
S-ar fi putut comunica lunar aceasta retinere din salariu prin Declaratia 112- online.
Si cred ca ar fi fost mai simplu pentru toti, angajatori si ANAF, daca toate retinerile pentru bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale ar fi fost cumulate intr-un singur procent, iar impozitul de 16% in alt procent, din moment ce angajatorul vireaza in doua conturi unice. De ce sa fie atat de complicat calculul salariului? Pe noi, ca platitori de impozite, ne intereseaza mai putin ce procent din aceste bugete revine Agentie pt.Ocuparea Fortei de Munca, Casei de Sanatate, Casei de Pensii si alti beneficiari ai acestor sume.. Poate ma ajuta cineva sa inteleg de ce nu s-a putut programa in Declaratia 112 si impozitul pe salariu. #-o Multumesc
Va multumesc mult. Va doresc multa sanatate si viata lunga pentru a-i lumina si pe altii ca mine.
C.Groosa
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine in urmatoarea speta :
Tatal si mama mea au o proprietate in or.B-S. Mama a decedat in anul 2009 iar fratele meu in anul 2005, inaintea mamei. Nu s-a facut nicio succesiune dupa moartea mamei. Fratele meu nu primise nimic in timpul vietii lui si nici eu.
Dupa decesul mamei l-am luat pe tata care este orb, diabetic si f batran (94 de ani) in orasul in care locuiesc eu, pentru a fi ingrijit mai bine (2 ingrijitoare, zi si noapte supravegheat).
Acum tata isi doreste sa mearga la casa lui (cu tot cu cele 2 ingrijitoare) pt ca ii este dor de casa lui, de curtea lui.
Dar, cele doua camere in care statea tatal meu, au fost devastate de rudele fratelui meu: sotia – vaduva si fiul ei dintr-o alta casatorie, fiu care NU a fost infiat de fratele meu. Mai mult, fiul acesteia a venit cu toata familia lui :sotia si 3 copii, pt ca nu are unde locui.
Ei nu au mutatie la adresa tatalui meu si sunt scandalagii, lipsiti de rusine, morala si onoare. I-au terorizat pe parinti mei neputinciosi. Am facut tot felul de sesizari : la politie, la primarie, referitor furturi din casa, din curte, dar nu ni s-a raspuns nimic.
La ultimul scandal (7 iulie 2012) cand au sarit cu toporul la noi, eu fiind insotita de prima nepoata cu sotul ei, mi s-a spus de la politie ca mi se va face dosar penal si mie pt impartialitate si ca trebuie sa facem succesiunea pentru a se stabili drepturile fiecaruia. Eu nu m-am grabit sa facem succesiunea dupa moartea mamei pt ca doream ca cea de-a doua nepoata sa fie majora la momentul cand va primit drepturile ei.
Iata persoanele care cred ca sunt implicate in aceasta succesiune:
Proprietarii:
Tata – 94 de ani – traieste- proprietar si titular de rol- in deplinatatea facultatilor mintale
Mama- decedata acum 3 ani – proprietar
NU S-A FACUT NICIO SUCCESIUNE
2 copii :
Fratele decedat de 7 ani;
EU fiica parintilor mei- in viata.
Din partea fratelui meu:
2 copii :
- o fiica majora din prima casatorie (casatorie finalizata cu divort)
- a doua fiica ,actualmente majora din a doua casatorie.
Fratele meu a avut si 2 sotii din 2 casatorii.
Intrebari:
1.Tata poate fi considerat unic proprietar daca nu s-a facut succesiunea dupa moartea mamei si daca au trecut 3 ani de la deces? Intreb aceasta pt a stabili drepturile tatalui meu de a scoate de pe proprietatea lui o persoana care nu are niciun drept sa stea in casa lui.
2.Ce acte sunt necesare pentru deschidere succesiune?
3.Ce cote primeste fiecare?
4. Cum pot intra in casa tatalui meu fara sa mi se faca dosar penal in cazul in care cineva care nu locuieste la adresa respectiva sare sa ma omoare iar eu sun la 112.
Va multumesc pentru rabdarea de a citi si sper sa-mi raspundeti.
G