avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate cornelia_chipu

Activitate cornelia_chipu

Răspuns la discuția reconvocare A.G. proprietari
Va multumesc frumos, dar tot nelamurit am ramas asa ca revin la subiectul articolului 24(3) care nu specifica nimic referitor la imputernicire. Se refera strict la nr. de membri prezenti
Răspuns la discuția reconvocare A.G. proprietari
Am rugamintea, daca se poate sa-mi explicati mai clar, eventual chiar cu o trimitere catre un anumit articol din lege, la ce anume foloseste imputernicirea( si daca este obligatoriu sa fie autentificata de un notar) pt. ca la noi in bloc in urma votului proprietarilor prezenti la reconvocare a fost ales un nou presedinte, iar dupa ce ne-a aratat imputernicirile presedintele cel vechi, s-a ajuns la concluzia ca tot el sa ne reprezinte in continuare. Este motivul pt. care doresc sa aflu exact daca exista un art. de lege care sa specifice clar intre ce parametrii se poate folosi imputernicirea.
Răspuns la discuția reconvocare A.G. proprietari
Atunci, imputernicirea pt. ce este?
Buna seara. Conform art.24-(3) din legea 230/2007 la A.G. reconvocata, daca exista dovada ca toti membri asociatiei de proprietari au fost convocati, hotararile pot fi adoptate, indiferent de nr. de membri prezenti, prin votul majoritatii acestora. Doresc sa aflu daca la reconvocare se mai ia in considerare si imputernicirea, sau, pur si simplu voteaza doar cei prezenti, si daca da va rog sa-mi si explicati. Va multumesc anticipat