avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate alinadragan

Activitate alinadragan

Buna ziua! in luna iulie am castigat custodia definitiva si irevocabila.nu mi-am vazut copilul de 1 an si 8 luni si inca se intinde perioada asta dureroasa nu stiu pana cand.de cum am obtinut decizia,am trimis-o la executor in bucuresti i mpreuna cu jumatate din suma ceruta de catre acesta,toate astea fiind pe la inceputu lui august.de atunci am sunat-o de f multe ori si o perioada nu mi-a raspuns apoi mi-a trimis sms ca e in concediu.stia ca am urgenta si nu mi-a zis de la inceput ca merge,in felul acesta as fi angajat pe altcineva.eu sunt di Cluj ea profeseaza in Bucuresti si copilul il avem de recuperat din Rosiorii de Vede.In mesaj zicea sa stau linistita ca avem termen in data de 20 a lunii august pt.incuviintarea si redactarea hotararii.in data de 28 a lunii am sunat-o pt ca am vazut ca nu primesc nici un raspuns si m-a repezit,a zis sa nu o mai sun atata ca ma suna ea cand sunt actele in regula.cat poate sa dureze daca a depus actele in 20?toti din Rosiori mi-au bagat bete-n roate,politie,executor,protectia copilului....stiu ca la tribunal lucreaza sotia fostului executor,poate executoarea nu are vina ci e tinuta pe loc de cei murdari de acolo...sau poate e si ea la fel....nu mai stiu...nu mai pot crede pe nimeni...nu se mai rezolva odata cazul asta.Credeti ca poate sa dureze mai mult de o saptamana jumate sa primeasaca aprobarea de la tribunal sa execute?am inteles din alte parti ca dureaza doua trei zile...daca de sunat nu o sun ca se enerveaza,ea vad ca trece zi dupa zi si nu ma suna ...ce sa fac?nu mai rezist in stresul asta...
Sunt o mama care nu si-a vazut copilul de un an si opt luni.In 2010 am parasit domiciliul concubinului meu ,tatal copilului care era extrem de agresiv vi violent si consuma alcool in exces.am ajuns in instanta unde i s-a stabilit drept de vizita,drept de care a facut abuz,la a doaua vizita plecand cu copilul la domiciliul mamei sale unde locuieste.Pana in prezent am facut toate demersurile pe cale legala,am obtinut ordonanta presedentila de urgenta,am fost cu executor dar nu am reusit sa il iau.fara sa intru in detalii politia si executorul au ajutat la tergiversarea lucrurilor si mi-au bagat bete in roate,am fost constransa chiar sa imi retrag o plangere penala,de catre procuror care a zis ca nu se incadreaza si a strigat la mine ca nu isi poate face treaba daca nu retrag plangerea ca va tine dosarul pe loc.Sunt multe de spus..Acum de curand am castigat custodia definitiva si irevocabila,mai exact s-a stabilit domociliul copilului la mine.hotararea urmand sa o iau de la tribunal saptamana aceasta pt a angaja un executor.El insa de cum a aflat a deschis alt proces de incredintare la el in localitate.Precizez ca distanta dintre noi este de 500 km.Mentionez faptul ca in toate procesele avute pana acum mi-a patat imaginea mie,familiei si copilului,sustinand ca eu am facut sex cu tata de fata cu copilul,ca copilul sufera de tulburari de sexualitate si forme de homosexualitate si alte acuzatii grave,a adus inscrisuri de la psihiatrii care ma acuza fara sa se fi deranjat sa afle cine sunt si care este situatia reala.Bunica copilului este cea care il duce pe la medici si le zice ca mama lui adica eu ,sunt o dezaxata si alte acuzatii.Copilul avea 2 ani si 4 luni cand l-a luat in mod inuman de langa mine si in curand implineste 4 ani.l-au facut sa i fie frica de mine adcand inregistrari unde tipa cand aude numele meu sau cuvantul mama.Am dovezi si martori care stiu ca nu ma desprindeam o clipa de el si era foarte atasat de mine.Trauma lui si a mea nu o va plati nimeni si timpul pe care l-am pierdut fara micutul meu nu mi-l va inapoia nimeni.Mi-a fost interzisa orice legatura cu el.Nu l-am auzit nici la telefon,pt ca tatal lui si-a schimbat nr. iar bunica copiluilui cand raspundea zicea ca deocamdata ea considera ca copilului nu ii face bine sa ma auda si inchidea.Dupa ce il recuperez de acolo ceea ce este destul de dificil avand in vedere ca implicarea autoritatilor lasa de dorit vreau sa cer decaderea tatalui din drepturi pt ca si-a exercitat dreptul de parinte in mod abuziv,a pus in pericol dezvolarea psihica mai ales a micutului meu,sa fie pedepsiti si el si mama lui pt ca mi-au incalcat dreptul de mama si micutului meu dreptul de a avea legaturi cu mine,mama lui,pt ca au murdarit imaginea familiei mele si a copilui...:(