avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate smn

Activitate smn

Cumpărare vechime.Buna ziua, va rog sa mi spuneți și mie daca acum demisionez având o vechime in munca de 39 ani,ulterior până în august mai cumpăr un an sa am 40,am o perioada anterioară lipsa,acum având 56 ani,pot peste 2 ani la vârsta de 58 ani sa ies la pensie fara penalizare,conform legii care intra în vigoare la 1 sept.2024?Va mulțumesc anticipat pentru raspuns.Simona
Am înțeles, mulțumesc,însă unitatea școlară spune că respectam codul.muncii,însă noi avem contract colectiv.la.nicel de ramura de anul trecut după greva,din iulie unde scrie clar 10 zile calendaristice,codul.muncii spune 20 zile.lucratoare.Cum e corect?va rog sa.mi spuneți.Contractul colectiv la.nivel de ramura atunci ce rol.mai are daca nu se respecta?_
Demisie,Va rog sa mi spuneți in cazul demisiei cum se stabilește preavizul,conform codului muncii sau contract colectiv de.munca la nivel de ramură.Sunt salariata în învățământ,didactic auxiliar, cu mulțumiri anticipat vă mulțumesc pentru raspuns
Buna ziua, Sunt salariat în sectorul bugetar,învățământ,personal didactic auxiliar, va rog sa mi spuneți dacă îmi depun demisia,trebuie sa stau in preaviz 20 zile? Iar dacă la data depunerii cererii de demisie nu am efectuat deloc concediu de odihna el se calculează la perioada din an lucrata și pot lua concediul și în zilele de preaviz?Cu mulțumiri pentru raspuns
Expertiza o vor face la un service auto,vor face un deviz estimativ cât o să coste,noi ce facem o reparam pe banii noștrii și apoi deschidem acțiune? Mulțumesc pt raspuns

ynocentta a scris:

Formulati actiune in instanta impotriva administartorului drumului care nu a asigurat starea tehnica a carosabilului
Este necesara inclusiv expertiza tehnica a vehicolului

Am făcut poze,filmări,primăria a trimis un vehicul sa ne scoată, la poliție se știe ne dau azi hârtii,apoi evaluarea la un service auto și pt acțiune în instanță,putem singuri sau trebuie un avocat?mulțumesc pt răspuns.Notificarea de despăgubire prealabila unde tr adresată?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Actionati in judecata administratorul drumului dupa ce ati adresat notificarea de despagubire prealabila, in cazul unui raspuns negativ la cererea de despagubire Ar fi trebuit facute poze de la locul incidentului., starea drumului, etc

Astăzi am derapat cu.masina Intr o curbă, am ajuns în gardul unei case, mașina e dauna totala.Primaria nu a curățat nici o stradă,de la Poliție am sa mi iau ceva hârtii azi,ce pot face,va rog un răspuns,mulțumesc Simona
S a ținut cont de ea însă la finala au trecut împărțirea conform variantelor din raportul de expertiza,varianta în care am primit eu apartamentul ,executorul judecătoresc a ținut cont de declarația,a invocat o în procesul verbal de executare,cum putea sa l execute din apartament daca eu nu ii plătea banii.Sper sa mi elibereze cadastru fără sarcini isi sa fie suficiente actele existente,

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Pentru ca, este important ce scrie in hotararea de partaj. Acea hotarare reprezinta titlul de proprietate. Declaratia fostului sot ca renunta la bunurile comune, trebuia consemnata in cadrul procesului de partaj si sa nu mai fie mentionata sulta in hotarare de partaj.


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie:
In 2006 am divortat,In 2006 in urma partajului intre soti, am primit apartamentul si sulta catre sot.Mentionez ca la inceputul divortului si acestui partaj fostul sot a trimis o declaratie notariala din Spania, am tradus o, am legalizat o si am depus o in cele doua dosare.El a declarat ca renunta la toate bunurile dobandite in comun.Astfel instanta mi a acordat mie fiica in intretinere prin divort, si apartamentul la partaj cu sulta catre el.
Dupa termenul legal am investit hotararea la judecatorie si am mers la executor judecatoresc cu toate actele.
Am incheia contract, am parcurs tot ce a insemnat executarea silita a lui si punerea in posesie a apartamentului. In procesul verbal de executare silita dna executor a invocat toate actele inclusiv declaratia notariala a lui de renuntare la bunurile in comun., Deci mi-a inmanat 2 procese verbale: unul de executare silita a lui, fara sa fie prezent, si unul de punere in posesie a apartamentului.Deci nu am platit sulta. Apoi am urmatoat toate circuitele cu aceste acte de dobandire a apartamentului, la fisc, la electrica, la gaze, etc.
Acum m-a hotarat sa trec apartamentul pe numele fiicei noastre rezultata din casatorie si am nevoie de cadastru.Dl care se ocupa de acest cadarstru a primit de la mine actele, toate inclusiv declaratia lui de renuntare la bunurile dobandite in comun si imi spune sa i dau si hartia cu care am platit sulta. I am explicat ca nu am platit, ca acea declaratie a stat la baza executarii lui, fara sa platesc suta, si ca voi avea in cadastru SARCINA CU NEPLATA SULTEI. Va rog sa-mi explicati de ce se mai precizeaza acolo acest aspect. Au trecut 17 ani de atunci, daca are declaratia lui de renuntare de ce sa se scrie acest lucru.
Cu multumiri pentru sprilin
Simona
multumesc mult pentru raspuns, insa cei 3 ani pentru prescriere nu sunt calculati astfel:iunie 2014-iunie 2015(un an), iunie 2015-iunie 2016(al doilea an),iunie 2016-iunie 2017(al 3 lea an)?
Acum sunt 2 ani de la pronuntare nu 3, dar va rog sa ma ajutati.
Multumesc mult pentru raspuns