avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate silvia1782002

Activitate silvia1782002

Răspuns la discuția Schimb locuinta
Dar cum as putea face ca mama mea sa mosteneasca tot? Pentru ca de fapt garsoniera a fost cumparata cu banii mamei, din vanzarea unui apartament cu doua camere, iar banii rezultati din vanzare au fost impartiti in doua, jumatate fratele jumatate eu. Intr-un caz nefericit de deces al meu vreau ca totul sa revina mamei inapoi pentru ca nu mai are nici un alt bun. Deci fratele meu nu ar mai avea nici un drept moral, cu toate ca la impartirea banilor nu s-a facut nici o notificare scrisa ca am primit fiecare cate jumatate, deci dovezi nu avem, dar fratele stie bine ca si-a primit partea anticipat, ca si cum ar fi murit si mama.
De aceea imi revine mie sarcina de a lua masuri de prevedere.
S-ar putea rezolva totul cu un testament din partea mea catre mama? Sau nu e bine, testamentul fiind atacabil?
Răspuns la discuția Schimb locuinta
Nu ma refeream la vanzare cumparare pentru ca atunci e logic ca devine bun comun. Intrebarea era doar de schimb de locuinta. Dar in ce priveste partea a doua a intrebarii, aceea cu mostenirea in cazul decesului, ce imi puteti spune?
Discuție Schimb locuinta
Doresc sa fac un schimb de locuinta intre o garsoniera in Bucuresti, cu un apartament in alt oras. Dupa cativa ani de la cumpararea garsonierei m-am casatorit. Garsoniera e cumparata pe numele dinainte de casatorie. As vrea sa stiu daca fac acest schimb, imi voi pastra toate drepturile asupra noului apartament, ca si cum a fost achizitionat inainte de casatorie sau va deveni bun comun ca fiind luat in timpul casatoriei? Eu si sotul meu nu avem copii impreuna in schimb sotul are un copil din prima sa casatorie.
Pe mine ma intereseaza ca noul apartament sa nu trebuiasca candva in viitor din diverse motive (in caz de eventual divort sau decesul meu inaintea mamei mele) sa fie impartit deci in familia sotului si indirect cu copilul lui, avand in vedere ca eu am si o mama bolnava si batrana care ar putea ramane pe drumuri (in prezent este viagera in garsoniera).
Apoi alta problema, in garsoniera, care este pe numele meu locuieste mama permanent si eu ocazional. Tatal meu e decedat si am si un frate. Dupa cum am precizat, nu am copii. In cazul decesului meu, cine mosteneste garsoniera? Doar mama? sotul, fratele, sau toti? si in ce procente?
Multumesc