avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate djv0da

Activitate djv0da

Buna ziua,
Am un credit Prima Casa la BRD. In contractul de credit spune ca Imprumutatul poate opta pentru asigurare de viata pana la obtinerea creditului, desi atlfel nu am fi obtinut creditul pentru ca era una din conditiile obtinerii acesteia, ne-a spus responsabilul de credit. Pot renunta in acest caz la asigurarea de viata ?
Pentru asigurarea imobilului platim lunar catre banca aproape 7 Euro si nu am fost lasati sa ne facem noi asigurarea in alta parte, desi in contract scrie ca Banca e obligata sa ne spuna care sunt societatile de asigurari agreate de Banca. Pot renunta la aceasta asigurare si sa fac eu personal alta asigurare la o societate de asigurari agreata de Banca ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!
Buna ziua,
Am un credit Prima Casa la, obtinut in 26.11.2009. Stiu ca OUG 50/2010 a intrat in vigoare dupa aceasta data si v-as ruga sa imi spuneti daca mai pot obtine eliminarea unor comisioane cum ar fi Comisionul lunar de gestionare credit (0,1% din sold), daca acesta este specificat in contractul de credit semnat inainte.
Pe langa acesta mai avem un Comision lunar de gestionare a contului curent (0,8 Euro), un Comision anual datorat FNGCIMM (0,37%din sold); daca intarziem cu plata exista Comision de inregistrare pe cont de credit restant (10 Euro) + Comision de recuperare precontencios (5 Euro); si pentru amanare Comision de schimbare a datei de scadenta (35 Euro); pentru rambursare nu se percepe comision.
In contract mai apare si un alt comision lunar care apare la plati si nu este specificat in contract - Comision Gestionare Pachet (1,9 Euro).
Stiu ca undeva in acest OUG spune clar ca nu trebuie sa fie mai mult de 4 comisioane...
Mentionez ca la aparitia OUG 50/2010 am primit sms de la banca sa vin sa semnez act aditional, dar nu am fost pentru ca la telefon responsabilul de credit mi-a spus ca nu e ceva important si ulterior, probabil, s-a considerat acceptare tacita.
Recent am citit pe un site ca acest OUG se aplica doar contractelor de credit incheiate dupa aparitia acestuia.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!