avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate comy99

Activitate comy99

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema!

Suntem platitori de TVA din 1993 (o firma de proiectare). Suntem o microintreprindere si suntem cu cifra de afaceri pe 2015 sub plafonul de 220.000 lei.

Am dori renuntarea de tot la plata TVA.

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, care sunt pasii de urmat?
Si daca aceasta solicitare de renuntare la plata de TVA … va duce la un control din partea ANAF.

Multumesc anticipat si astept ajutorul D-voastra!
Multumesc pentru raspunsuri !
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru
CONTRIBUTIA PENTRU ACCIDENTE DE MUNCA SI BOLI PROFESIONLAE ESTE STABILITA DE LA 0.4 % LA 3.6% APLICATE ASUPRA FONDULUI TOTAL DE SALARII BRUTE LUNARE REALIZATE.

ea se stabileste in functie de ce??? valoarea fondului de salarii, nr. de angajati - cum pot afla acest lucru
contributia pt concediile si indemnizatiile de asigurari sociale - am inteles ca acum e 0.85%
parca apare o noua contributie: ptr. Fondul de garantare ptr. plata creantelor salariale - 0.25%

Mai exista contributia fondului de risc si accidente?
Multumesc pt raspuns.
M-ar fi interesat totusi CAS,CASS, somaj(si alte contributii) angajator si angajat - care sunt noile cote
Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ?
Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ?