Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii angajator si contributii angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii angajator si contributii angajat

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt contributiile angajatorului si a salariatului incepand cu ianuarie 2007. Difera fata de anul 2006 ?
Prin Legea nr. 487/2006 a bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2007, s-au stabilit urmatoarele cote de contributii:

cota de contributie individuala de asigurari sociale este de 9,5%, indiferent de conditiile de munca.
cotele de contributie datorate de angajatori sunt:
pentru conditii de munca normale - 19,5%;
pentru conditii de munca deosebite- 24,5%;
pentru conditii de munca speciale- 29,5%.

Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii, prevazuta de OUG nr. 158/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 0,85%, nediminuand cotele de contributii de asigurari sociale stabilite prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2007.

Cota de contributie pentru asiguratii prevazuti in Legea nr. 19/2000 la art. 5 alin.(1) pct. IV si V si alin.(2) este de 29%.

Multumesc pt raspuns.
M-ar fi interesat totusi CAS,CASS, somaj(si alte contributii) angajator si angajat - care sunt noile cote
CAS angajator
29% pt conditii normale de munca
34 % pt conditii deosebite de munca
39 % pr conditii speciale de munca

CAS angajat 9,5 %
Somaj - angajator 2%
- angajat 1%

CASS - angajat 6,5 %
- angajator 6 %

Comision ITM - 0,25 % sau 0,75% dupa cum cartile de munca sunt sau nu completate de angajator
Scuze, revin cu o precizare :
cas datorat de angajatori reprezinta diferenta dintre contributia de asigurari sociale (29%, 34 %, 39%) si contributia individuala de asigurari sociale (9,5%).
contributia pt concediile si indemnizatiile de asigurari sociale - am inteles ca acum e 0.85%
parca apare o noua contributie: ptr. Fondul de garantare ptr. plata creantelor salariale - 0.25%

Mai exista contributia fondului de risc si accidente?