avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate daciana888

Activitate daciana888

Discuție Plata externa
Am efectuat o plata prin banca, la ghiseul bancii, catre o firma din China.Au trecut 26 zile si banii nu au ajuns la partenerul nostru.Am cerut investigatii dar banca inca nu are nici un raspuns.
Va rog sa-mi spuneti ce procedura trebuie sa urmez??
Multumesc anticipat ptr.ajutor.
Un SRL din Bucuresti doreste sa efectueze activitate comerciala in Constanta , pe perioada verii, in asociere cu o firma din Constanta.
1.SRL-ul din Bucuresti este obligat sa deschida punct de lucru in Constanta?
2.Vor putea imparti profitul lunar sau la terminarea perioadei de asociere?
Multumesc mult ptr.ajutor.
Un SRL doreste sa achizitioneze un autoturism de la o persoana fizica cu suma de 30.000 lei.Va rog sa-mi spuneti daca poate sa faca plata in numerar.
Multumesc ptr.ajutor.
Asociatul unic al soc.A cedeaza partile sociale pe care le detine in val.de 8.000 lei, unei soc.B si doreste sa incaseze 13.000 lei.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca e corec:
1.Se incheie contractul de cesiune la notar, unde se va plati o taxa y.
2.Se plateste impozitul pe profit 16%x(13.000-8.000-y) de catre asociatul unic al soc.A.
3.Soc.B achita in contul personal al asoc.unic A suma de 13.000 lei.
4.Se depune la Reg.Com.actul constitutiv modificat al soc.A cu actionariatul soc.B.
Va multumesc mult ptr.ajutor.
Buna ziua,
Va prezint urmatoarele date ptr.care va rog sa-mi dati cateva clarificari.

Asociatul unic al soc. A care detine 100 parti sociale cu val.totala de 5.000 lei, doreste sa cesioneze partile sociale ptr. suma de 200.000 lei unei persoane juridice B.
Societatea comerciala A.are un contract de concesiune teren pe 49 ani si aceasta este cauza ptr. care nu poate sa vanda soc. firmei B care doreste sa se foloseasca de acest teren accesind fonduri europene.
Asociatul unic al firmei A a creditat soc.cu suma de 114.000 lei, bani pe care vrea sa-i recupereze de la soc.B.
Actul constitutiv se va modifica dupa cesiunea partilor sociale, si actionarii firmei A vor fi actionarii firmei B sau persoana juridica B?
Care sunt pasii legali ptr.ralizarea acestui proiect?
Va multumesc ptr.ajutor.
Buna ziua,
Va rog sa-mi sa-mi spuneti ce acte depun la Reg.Com.ptr. inregistrare unei terasei aferente restaurantului in care functionam.Este o terasa provizorie dar am fost amendati ptr ca nu o avem inregistrata la registru.Daca avem deschis punctul de lucru cu restaurantul cum declaram terasa la acest punct de lucru.
Multumesc mult ptr ajutor.
Un SRL inchirieaza un spatiu pe termen de 1 an. Datorita dificultatilor financiare, dupa 4 luni este nevoit sa renunte la el.Proprietarul nu este de acord sa rezilieze contractul si ameninta ca-l va da in judecata ptr. a-si primi chiria ptr intreaga perioada de 1 an.
Ce solutie avem sa iesim din acest litigiu?
Mentionez ca noi am parasit spatiul dar proprietarul nu vrea sa vina sa facem procesul verbal de predare.
Va multumesc ptr ajutor.
Un SRL cu sediul socialin Bucuresti isi deschide punct de lucru fara salariati in Ploiesti.
Declaratia pentru deschidere sediu secundar o depune impreuna cu certif constatator Reg Com si celelalte acte la Adm Fin Bucuresti sau la Ploiesti?
Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Angajare salariat cu repartitie
multumesc pentru ajutor
Un SRL cu sediul in Bucuresti doreste sa angajeze un salariat cu domiciliul in Ploiesti.
Angajatul trebuie sa mai solicite repartitie in munca de la ITM Ploiesti sau la angajare nu se mai cere aceasta repartitie?
Pentru un angajat in functia de sofer unde se trece locul de munca?
Multumesc ptr.ajutor