avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Kovacsdaria

Activitate Kovacsdaria

AM inca o intrebare ,daca tel este cumparat de la o alta persoana ,dar este nou si nu am pe el factura ci contract de consignatie ....si-l dau mai departe folosind aceeasi metoda ....tot gresit este nu?
Ma refer legal sau contabil....
Multumesc
Tel nu se vand sub pretul de achizitie.
Factura arata cam asa:
pret tva
tel: 135 (valoarea de achizitie) -
comision 12.61 2.39
reducere - 126.05 -23.95
aici am avut probleme cu tva-ul.
dar dupa am facut reducerea comerciala separat : reducere de 135 fara tva si reducere de 12.61+ 2.39 si asa iese.
Sunt constienta ca nu e corect ,dar nu este firma mea si nu pot lua decizii.Incerc doar ca in evidentele contabile si in facturi sa nu fie greseli mari.
Multumesc pentru ajutor
Buna
Tel nu sunt noi ci sunt lasate spre vanzare in magazinde catre clienti,persoane fizice.Contravaloarea lor se plateste la vanzarea telefoanelor.Contractul de consignatia precede numai date despre client si despre telefonul lasat spre vanzare.
Multumesc
Buna
Lucrez la o firma de telefonie mobila si as dori sa stiu cum se face o factura in regim de consignatie.Stiu cum se inregistreaza in contabilitate ,dar la factura avem :
-pretul telefonului aflat in regim de consignatie
-comisionul aferent(10%)
-reducerea comerciala,care de multe ori este mai mare decat comisionul
Nu-mi dau seama cum si cat TVA scriu in factura....
Cum se face factura?Ma poate ajuta cineva?
Multumesc
Buna
Lucrez la o firma de telefonie mobila si as dori sa stiu cum se face o factura in regim de consignatie.Stiu cum se inregistreaza in contabilitate ,dar la factura avem :
-pretul telefonului aflat in regim de consignatie
-comisionul aferent(10%)
-reducerea comerciala,care de multe ori este mai mare decat comisionul
Nu-mi dau seama cum si cat TVA scriu in factura....
Cum se face factura?Ma poate ajuta cineva?
Multumesc
Buna
Lucrez la o firma de telefonie mobila si as dori sa stiu cum se face o factura in regim de consignatie.Stiu cum se inregistreaza in contabilitate ,dar la factura avem :
-pretul telefonului aflat in regim de consignatie
-comisionul aferent(10%)
-reducerea comerciala,care de multe ori este mai mare decat comisionul
Nu-mi dau seama cum si cat TVA scriu in factura....
Cum se face factura?Ma poate ajuta cineva?
Multumesc