avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate Roxanne30

Activitate Roxanne30

Discuție Loc parcare Adp
Buna ziua,

La finalul anului 2014 am depus o cerere pentru loc de parcare la Adp sector 2. Exista cereri depuse anterior cererii mele, a mea fiind considerata din categoria "celor mai noi".

In blocul in care locuiesc exista un vecin care nu a mai achitat locul de parcare din anul 2012. De la acel moment a tot fost somat la adresa, insa plicurile trimise cu confirmare de primire s-au intors catre Adp intrucat acesta nu era la adresa.
Conform regulamentului intern privind activitatea de organizare, punere in functiune si exploatare a parcarilor de resedinta din sectorul 2 din decembrie 2010, persoanele trebuie sa achite pana la data de 31 martie a anului in curs.
Ca urmare a neachitarii contravalorii locului de parcare, consider ca acest contract de inchiriere trebuia reziliat pe motiv de neplata.

Cu toate acestea, contractul nu a fost reziliat iar vecinul respectiv ma someaza sa nu parchez pe locul sau. Mai mult decat atat, seful de la Biroul Parcari sector 2 a dispus astazi trimiterea unei noi notificari la adresa acestui vecin in conditiile in care consider ca nu mai era cazul. Locul acesta pana in prezent nu a fost redistribuit.

De asemenea, am un alt vecin caruia i-au fost acordare doua locuri de parcare. Am adus la cunostinta celor de la Adp aceasta situatie si mi-au spus vag: "vom trimite notificare" -- asta in conditiile in care nici nu s-a verificat vreo informatie.

Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc.
Discuție Evacuare
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati cu cateva solutii cu privire la urmatoarea problema: bunicii mei locuiesc intr-un apartament impreuna cu fiul lor de mai bine de 8 ani. Intre timp, bunicii i-au facut un contract de vanzare-cumparare mamei, insa fiul nu doreste sa plece din casa, ba mai mult, si-a adus si cea de a treia sotie in casa(mama nu este in tara; bunica are procura). Mentionez ca acesta are mutatie la aceasta adresa, cu toate ca este proprietarul unui alt imobil in care locuieste cea de-a doua sotie. In tot acest timp bunicii mei impreuna cu mama s-au ocupat de plata facturilor, intrucat el nu contribuie cu absolut nimic la plata utilitatilor, a fiscului etc.

Ce am putea face cu privire la evacuarea acestuia din casa?

Va multumesc.
O zi placuta tuturor.
Buna seara,

Am lucrat o perioada determinata - 3 luni la o agentie de recuperare debite part time, in weekend. Pe fisa de lichidare s-a mentionat faptul ca am 5 zile de concediu nefolosite. Conform Codului Muncii, am vazut ca acestea trebuiau achitate de angajator. Salariul era de 400 de lei, insa ultimul virat a fost de 417 lei- nu cred ca aceasta diferenta de 17 lei acoperea cele 5 zile. Nu mai sunt angajata la acea firma in prezent, insa as putea solicita achitarea acelor zile?

Va multumesc.
Buna seara,

As dori sa va intreb cam cat ar ajunge un contract vanzare-cumparare facut intre mama-fiica si care ar fi valoarea minima a apartamentului la care sa se calculeze taxele. Mentionez ca apartamentul este de 4 camere, la etajul 4 in Tulcea.
Răspuns la discuția Procura
multumesc!
Buna ziua,

Am comandat un tort cerand o anumita compozitie. E de inteles faptul ca gramajul poate varia cu +- cateva zeci de grame, insa sunt nemultumita de compozitia folosita. Am cerut mousse de ciocolata alba cu lime si am fost taxata pentru acest tip de compozitie, iar dna respectiva l-a facut cu ciocolata si portocale. Comanda a fost plasata online, am discutat prin email toate detaliile. Intrebarea mea este (chiar daca suna pueril): pot face sesizare la anpc? Sunt deranjata de aceasta situatie pt ca pretul tortului a fost extrem de piperat, deci doream ca el sa fie facut conform indicatiilor date. Mai mult decat atat, ma puteam afla printre acele persoane care au alergie la ciocolata.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Procura
da, a spus ca e suficienta acea copie si ca se poate face acel act de vanzare-cumparare.
va multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția Procura
mai este o problema. bunica mea nu are actul de casa in original. a fost la primarie si a obtinut o copie conform cu originalul. trebuie sa ii trimit mamei aceasta copie? m-ar interesa, va rog, sa stiu si cat dureaza eliberarea acestei procuri.
Discuție Procura
Buna ziua,

Mama mea locuieste in Italia si doreste sa imi trimita o procura eliberata Consulatul Italiei pentru a putea sa semnez in numele sau un contract de vanzare - cumparare. Intrebarea mea este urmatoarea: la consulat trebuie sa ceara o procura generala si cat dureaza eliberarea acesteia? Mai mult decat atat, este necesar sa ii trimit eu vreun act/copie etc?

Va multumesc.