avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate anila_anilatac

Activitate anila_anilatac

Buna ziua!
Darea in plata se poate realiza doar daca mai exista imobilul. Dar daca imobilul a fost vandut cu acordul bancii, restul de credit ramas cum se poate stinge?
Va multumesc!
v
Va multumesc din suflet de lamurire. Dar cheltuielile cine le suporta? Tot banca scade din pretul obtinut intretinerea,asigurarea, impozitul si excutorul?
Buna ziua,

Va solicit ajutorul deoarece am cateva dubii cu privire la situaita ce mi se intampla. In anul 2008 am luat, ca multi altii, o garsoniera in Bucuresti, prin credit ipotecar.
Nu am mai platit deoarece am ramas fara loc de munca, am nascut, sotul a fost si el fara loc de munca. Am incercat varianta cu inchiriatul...si nu a mers deloc deoarece si noi plateam la randul nostru chirie si mai trebuia sa punem si diferenta la chirie ca sa acoperim rata( 350 euro).
Deci dupa toate eforturile nu am reusit sa o pastram.
Acum suntem in executare cu primul termen deja stabilit.
De la BEJ mi s-a spus ca pot sa caut eu cumparator si sa o vand. Insa ma intreb cine plateste toate cheltuielile daca eu gasesc cumparator? Sunt restanta la intretinere, impozit pe casa si asigurare la casa, plus toate cheltuielile cu executarea.
Am eu acest drept sa o vand?
in speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat!
Cu respect,
Alina.