avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate silviu1975

Activitate silviu1975

Schimbare apartament Prima Casa
Am un apartament 2 camere cumparat prin Prima Casa inainte de casatorie. Doresc acum sa fac urmataorele pentru care va cer sfaturile:
1. sa schimb apartamentul cu u altul cu 3 camere si sa platesc diferenta . Cum este mai ok sa procedez:
- sa iau alt credit si sa platesc diferenta proprietarului si sa cer la Banca sa treaca ipoteca pe noul apartament cu 3 camere
- sa merg la banca si sa intreb daca pot face "o refinantare" pt deiferenta de platit dar in conditiile de creditare ale Contractului actual (este in Euro si Euribor-ul est emai ok decat ROBOR-ul + dobanda est emai ok)
2. cum trebuie sa procedez astfel incat sa-mi pastrez Titlul de unic proprietar (bunul initial fiind achizitionat inaite de casatorie)
Multumesc
Situatia scucinta este urmatoare:
- sotie cu 2 copii din casatorie anterioara
- sotie cu apartament proprietate personala inainte de casatorie
- sot cu apartament propreietate perosnala (credit prima casa) inainet de casatorie
- casa construita in timpul casatoriei
- adoptat copil
- sotia a vandut apartamentul proprietate personala si a impartit banii copiilor din casatoria anterioara
- parintii mei au decedat, primind mosterine bunri mobile si imobile
Eu doresc sa las mostenire copilului meu si doar lui apartamentul proprietate personala si bunurile mostenitre de la parintii mei.
Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa intocmesc astfel incat, indiferent daca eu decedez inainetea sotiei mele, bunurile de mai sus (care nu sunt dobandite impreuna) sa le pot lasa doar copuluilui meu.
Multumesc
@Daniel Vidoe
Multumesc de raspun. Dar care este spatiul legal (contractula nu se pune problema: am scris mai sus ce se specific ain contract) la care eu sunt OBLIGAT sa fac asigurare facultativa la suma indicata de banca (suma evaluata de un evaluatpr agreat de banca)? PAD 20 000 + Facultativa de 45 000 = 65 000 Euro (98.34% din suma ceruta de banca) !!!
Care a fost raspunsul BCR? A-ti facut PAD + diferenat pana la valoarea creditului? A-ti facut PAD + facultativa l avaloarea creditului? Sau PAD + facultativa la valoarea evaluata?
Răspuns la discuția Dubla asigurare locuinta
deci, creditul este de 40 000 Euro, si se face PAD la 20 000 si facultativa la 60 000 , valoare evaluata de banca? De ce nu se face PAD la 20 000 si Facultativa la 40 000 care este valoarea creditului? Nu mai spun ca intre timp, valoara creditului ramasa a scazut si nu mai este de 40 000. este si cazul meu, unde contractul spune clar ca asigurarea nu se face la valoare mai mica de suma initiala a creditului dar nu scrie ca trebuie facuta la o valoare ulterioara de evaluare.

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

1. Asigurarea obligatorie acopera 3 riscuri catastrofice (inundatie din revarsari de ape, cutremur, alunecari de teren), Suma asigurata fiind de max 20.000 Euro pentru imobile construite din materiale necombustibile.
Polita facultativa, acopera mai multe riscuri, astfel:
- pentru cele 3 riscuri de mai sus diferenta dintre Suma Asigurata mentionata pe polita si valoarea maxima acordata de sigurarea facultativa;
- pentru celelalte riscuri mentionata in polita, pana la max. Suma asigurata.

Exemplu: pt un apartament evaluat de banca la 60.000 Euro, se incheie o asigurare PAD (obligatorie) pentru 20.000 Euro si o asigurare facultativa pentru o Suma asigurata de 60.000 Euro.
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca se distruge intregul apartament, despagubirea se va plati astfel:
20.000 Euro asigurarea obligatorie si 40.000 Euro asigurarea facultativa;
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca sunt necesare reparatii spre exemplu de 12.000 Euro, se despagubeste numai pe asigurarea obligatorie;
- in caz de alt risc, spre exemplu incendiu , dauna se despagubeste pe asigurarea facultativa, pana la max. suma asigurata.

2. Daca aveti incheiate 2 asigurari obligatorii sau facultative pentru acelasi imobil, in caz de dauna, despagubirea se va achita in mod proportional de cei 2 asiguratori, astfel incat valoarea despagubita sa nu depaseasca valoarea reala a bunului asigurat.

chiar nu are nimeni un raspuns ?
aditional, azi Banca mi-a trimis on asigurare incheiata de banca si platita de banca din banii mei !!! Nu este acesta un abuz clar atata timp cat eu nu am fost de acord cu aceasta?

silviu1975 a scris:

Un raspuns va rog ???!!

silviu1975 a scris:

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???




Un raspuns va rog ???!!

silviu1975 a scris:

Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???


Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala
Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu trebuie sa inchei asigurarea locuintei citez: "la valoarea acceptata de societati de asigurare agreate, corespunzator normelor de asigurare, dar nu mai putin de 44650 Eur (valoarea creditului luat in 2009)". Incepand cu 2017, Banca imi cere sa fac polita facultativa la un pret mult mai mare decat ceea ce scrie in contract. Deci pe langa asigurarea PAD de 20000 Euro, obligatorie, anul acesta mi sa cerut sa fac Polita facultativa pentru 66 000 Euro (o crestere de 150%). Banca imi tot spune ca aceasta este valoarea de piata a imobilului in urma unei evaluari facute de Banca.
Poate Banca sa ma oblige sa inchei o asigurare la o suma mai mare atata timp cat in contractul de credit nu se mentioneaza ca eu trebuie sa asigur apartamentul la valoarea evaluata si nu la valoarea mentionata in contract? Din punctul meu de vedere, insumate, cele 2 asigurari se apropie de suma ceruta de Banca !!!`
Cum pot atasa un screenshot cu raspunsul bancii ???
Multumesc pentru raspuns dar cred ca nu m-am exprimat suficient de clar.
Prima intrebare este: mama mea este mostenitoarea tatalui meu (sotul ei), alaturi de mine si sora mea, in succesiunea pentru bunicii din partea tatlui? Sau doar eu si sora mea suntem mostenitorii talui meu in aceasta mostenire din parte abunicilor?
A 2-a intrebare: daca raspunsul la prima este afirmativ, si mama este mostenitoare, atunci putem sa facem succesiunea dupa tatal meu doar pt mostenirea bunicilor?
Suntem 2 frati si mama. Tata a decedat in 2021. Vrem sa dezbatem succesiunea dupa bunici, parintii tatalui meu. Tata mai are 2 frati, ambii in viata. Nu am facut succesiunea dupa tatal meu. Intrebari:
1. mama mea este si ea mostenitoare pt succesiunea bunicilor ?
2. daca da, atunci putem face succesiunea dupa tatal nostru doar pentru accea mostenire? Nu dorim sa facem succesiune pentru toata averea ramasa dupa tatal nostru, ci strict doar pentru casa si terenul de la bunici.
Multumesc