Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documente mostenire bunuri personale. Situatia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documente mostenire bunuri personale. Situatia scucinta este urmatoare: - sotie cu 2 copii din casatorie ...

Situatia scucinta este urmatoare:
- sotie cu 2 copii din casatorie anterioara
- sotie cu apartament proprietate personala inainte de casatorie
- sot cu apartament propreietate perosnala (credit prima casa) inainet de casatorie
- casa construita in timpul casatoriei
- adoptat copil
- sotia a vandut apartamentul proprietate personala si a impartit banii copiilor din casatoria anterioara
- parintii mei au decedat, primind mosterine bunri mobile si imobile
Eu doresc sa las mostenire copilului meu si doar lui apartamentul proprietate personala si bunurile mostenitre de la parintii mei.
Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa intocmesc astfel incat, indiferent daca eu decedez inainetea sotiei mele, bunurile de mai sus (care nu sunt dobandite impreuna) sa le pot lasa doar copuluilui meu.
Multumesc
Legea stabilește că soțul supraviețuitor moștenește 25% din bunurile soțului decedat.

Mergeți la NOTAR și faceți copilului contract de ÎNTREȚINERE, pentru ca în schimbul întreținerii să-i rămâna la schimb bunurile dumneavoastră..

Dacă pleacă prima soția nu mai contează acest contract, dar niciodata nu se știe cine se duce primul în lumea cealaltă.

Să nu faceți alt tip de act, că poate fi atacat de către mostenitul rezevatar, în cazul dvs fiind soția.
Dapix, utilizator
puteti sa ii lasati prin testament ce ati mostenit dvs si nevestei ce ati cumparat impreuna si creditul :)