avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Alinn2012

Activitate Alinn2012

Am o intrebare

La licitarea unui imobil trebuie platit 10% avans din valoarea acestuia. Intrebarea mea este: Daca nu castig respectivul imobil la licitatie, avansul adica cei 10% ii primesc inapoi sau sunt bun dati? Multumesc!

(Sper ca am incadrat bine intrebarea)
Răspuns la discuția constructie fara acordul meu
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Ei spun ca executa lucrarile cu un "Expert" dar nu mi-a prezentat vreo autorizatie de reconstructie sau macar sa imi ceara acordul pentru a modifica podul deja existent.
vecinii proaspat mutati au efectuat niste lucrari de modernizare a casei. stau la etajul 1 la casa, iar sub mine stau noii vecini. in trecut s-a mai facut o camera de catre vechii proprietari dar ilegal. aceasta camera se afla in prelungirea casei, iar deaaupra ei este un pod care ne apartine in mod legal inca de la cumpararea locuintei.

acum noii vecini dores sa inlocuiasca structura acelui pod respectiv a tavanului despartitor fara sa ne ceara acordul. intrebarea este daca e legal ceea ce fac? odata punand la socoteala faptul ca nu au acte pe aceea camera si faptul ca trec de proeietatea lor cum ar venii si intra pe a mea pt a inlocuii podul fara acordul meu?
Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Treaba sta in felul urmator. Mi-a fost sparta parola la Messenger, s-a intrat fara acordul meu pe respectivul cont, s-a utilizat contul meu si au fost trimise injurii si cuvinte jignitoare la adresa celorlalti membrii ai contului meu. S-a patruns in arhiva personala si in e-mail. Totodata mi s-a spart si FaceBook-ul si s-a intrat pe el fara acordul meu. Ceea ce vreau sa stiu sunt urmatoarele:
1. Este o fapta penala?
2. Poate fi dat in judecata respectivul?
3. As avea de castigat?

Multumesc anticipat.