Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate NICULIN

Activitate NICULIN

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanta nu a tinut cont de lege! Penalitatile care au fost stabilite au depasit de 10 ori taxa! Deci atentie! Nu se respecta legea! Agentiile sunt mai "puternice"!!!!! Banii vorbesc!!!!
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie mare! Am avut aceeasi situatie, instanta a dat castig de cauza agentiei!!!! A durat 3 ani judecata si nu au tinut cont de Legislatie! Suntem in tara in care nu se respecta legea!
multumesc frumos!!!!!!!!!!
Buna seara! Avem o problema in actul de proprietate, cu o suprafata de 0.1900 mp, mai putin faptic decat este inscris in act, si am deschis actiune in justitie! De 6 luni de zile, expertul (de topo) care a fost ales de judecatorie prin tragere la sorti, motiveaza ca nu are timp sa faca expertiza!
Cum trebuie sa procedam, pentru a nu mai trage de timp??? Multumesc!!!
Buna ziua! S-a facut intabularea sufrafetelor in extravilan, dintr-o localitate, ( gratuit),si acum am constatat ca nu s-a facut intabularea in ordine ci dupa pile! Am ramas fara suprafata agricola, Primaria nu mai are teren acolo unde este Sola, parcela din actul de proprietate! Si se pare ca nu mai are teren , pentruca multi proprietari sunt in aceasta situatie! Cum trebuie sa procedam in aceasta situatie!?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
buna ziua! Fratele tatalui meu a decedat! Are 2 copii, care refuza sa vina sa facem iesirea din indiviziune. Cum putem proceda in aceasta situatie, nu stim adresa exacta a lor, pentru ai instiinta oficial, tinem legatura doar la telefon. Multumesc!
buna ziua! Am trecut si eu printr-o situatie similara! Sa fie vorba despre aceeasi agentie? As vrea sa stiu daca in contractul de comision trebuie sa fie respectate punctele din Ordonanta 21/1992, privind protectia consumatorului ?
Buna ziua! In ce consta acest statut! mai precis ce trebuie verificat in cazul in care mergem la o agentie imobiliara?
buna ziua! am doua probleme:
1. Un nepot doreste sa "vanda" o suprafata de teren, pentru care ar trebui sa faca cadastru, dar il costa si propune sa faca act de donatie si sa primeasca suma pe care o doreste! persoana in cauza vrea sa treaca in act suma pe care o da, este posibil si acest act in ce conditii poate fi anulat ( are copii cel care doneaza)?
2. Daca nu se prezinta unul din mostenitori la iesirea din indiviziune, ce cale este de urmat, pentru rezolvarea problemei cu casa si terenul? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
buna ziua! am doua probleme:
1. Un nepot doreste sa "vanda" o suprafata de teren, pentru care ar trebui sa faca cadastru, dar il costa si propune sa faca act de donatie si sa primeasca suma pe care o doreste! persoana in cauza vrea sa treaca in act suma pe care o da, este posibil si acest act in ce conditii poate fi anulat ( are copii cel care doneaza)?
2. Daca nu se prezinta unul din mostenitori la iesirea din indiviziune, ce cale este de urmat, pentru rezolvarea problemei cu casa si terenul? Multumesc frumos!