avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate carmenalecu

Activitate carmenalecu

Multumesc
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Acum urmeaza sa ma interesez cum pot plati salariatul, sau eventual, la venitul meu anual, daca se permite angajarea.
Am un PFA traducator autorizat lb. germana si realizez un venit anual de 700-800lei. pot angaja o persoana fizica? Ce pasi ar fi de urmat? Va multumesc!
Răspuns la discuția Autorizatie de constructie
multumesc!
Răspuns la discuția Liberare conditionata
Multumesc pentru raspuns! Exista totusi o suspiciune de amanare dupa felul cum l-ati formulat..."in mod normal" nu exclude amanarea, eu asta inteleg! Probail depinde de buna dispozitie si bunavointa a comisiei, nu se tine cont absolut sigur de toate aceste conditii intrunite de condamnat...
Buna ziua! O intrebare, pentru al carui raspuns multumesc anticipat! O persoana condamnata la 1 an si 15 zile (un an cu suspendare pentru alcool la volan si 15 zile la o a doua abatere, pentru refuz probe biologice), care pe 26 mai va avea comisie pentru liberare conditionata, dupa executarea a 2/3 din pedeapsa, poate primi amanare? Mentionez ca are evidentieri, nu are niciun raport, are un comportament ireprosabil in timpul detentiei, munceste.
Buna ziua! Am o problema pentru care solicit raspuns din partea cuiva care e amabil sa ma ajute in solutionare acesteia. Tatal meu a construit pe proprietate un garaj din caramida si cu fundatie, in anul 1969. fara autorizatie de constructie, care este inregistrat la Primarie si pentru care s-a platit impozit de atunci pana in prezent. Pentru a intra in legalitate, ce anume e necesar? E suficient un certificat de la Primarie, conform caruia s-au platit toate obligatiile fiscale?
Cum se poate stabili regimul deschis de executare a pedepsei? Exista niste conditii obligatorii? Si daca da, care sunt acestea?
multumesc mult!
multumesc mult