avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate nicoljean

Activitate nicoljean

Răspuns la discuția infintare
Buna ziua.As dorii sa ma interesez daca exista posibilitatea ca, in Romania sa infiintez firma mixta, dat totodata in Franta sa sa deschid o firma care sa fie afiliata la aceasta din Romania.Pe de alta parte, se poate ca, persoana fizica franceza sa fie si administrator si la ceea din Franta? Ce avantaje si dezavantaje as obtine?Ar fii mai avantajos ca aici in tara firma sa fie cu administrator roman, si sa fie afiliata la o firma din Franta? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția infintare
Va multumesc pentru sfat:yes:
Răspuns la discuția infintare
Buna ziua.Va multumesc pentru ajutor, dar nu sunt din Bucuresti, ci din Oradea.
Am luat legatura cu un avocat si o contabila din Franta, iar referitor la recuperarea TVA-ului, mi-sa spus ca am nevoie de avize din Franta, atata vreme cat produsul este comercializat acolo.
As dorii sa stiu daca exista vreo portita ca totul sa fie facut pe facturi romanesti, si daa exista posibilitatea sa nu fiu nevoita sa mai platesc un contabil francez.
Răspuns la discuția infintare
Buna dimineata.Imi cer scuze ca, deranjez din nou, dar am nevoie de mai milte informatii:
Profilul pe care ma axez eu este de fabricare si comercializare de aranjamente florale si lumanari . Daca eu, le fabric in tara, dar doresc sa le comercializez in Franta, de ce acte am nevoie?
Partenerul din Franta trebuie sa aduca de acolo ceva documente in acest sens?
Putem sa avem acelasi aport in societate, 50-50?
Daca in momentul de fata, eu confectionez produsul, am nevoie de avize speciale?
Trebuie sa angajez si un contabil francez?

Cu respect
O zi frumoasa
Răspuns la discuția infintare
Va multumesc pentru ajutor.Va doresc o seara frumoasa.
Discuție infintare
Buna ziua.As dorii sa infintez o societate mixta romano-franceza, si as avea nevoie de explicarea in amanuntit a demersurilor necesare.Multumesc.
Cu respect