avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters262343

Activitate ContSters262343

Ok multumesc, deci sa inteleg ca mult mai indulgenta e Olanda .Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri, de asemenea aceasi situatie e cam similiara si in Belgia ?
suspendare, probatiune, amenzi sau munca in folosul comunitatii? Pentru ca respectivul numai de gainarii se ocupa din magazine , lucruri cu valoare de maxim 200 300 euro! cel mult ! m-ar interesa mai detaliat si pentru Belgia la fel cum mi-ati dat pentru Olanda !
Daca detine-ti informatii !
Multumesc pentru raspunsurile anterioare
Multumesc, din ce stiam si as vrea o confirmare daca e corect sau nu , inchisoare se de cu suspendare, in primele 6 luni, indiferent daca recidiveaza inca o data, sau a 3 oara. Dupa cele 6 luni devine definitiva dupa caz : suspendarea ramane definitiva, sau se da executare dar numai dupa cele 6 luni ! As vrea sa stiu daca am informatii corecte sau nu, sa stiu pot raspunde .
Va rog sa imi spuneti daca cunoasteti legislatia cu privire la infractiunii de furt din magazine in Olanda si Belgia, furt din magazine sub 100 euro valoare, de asemenea este bine de specificat ca fiind prima abatere acum, si probabil dupa cum cunosc eu persoana respectiva vor urma si 3 4 recidive in decurs de 6 luni !
Detaliat ! va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Rog raspuns
Multumesc frumos
Poti face da e foarte greu de crezut ca poti obtine ! Eu zic sa mergi la executorul in cauza sa vorbesti cu el direct ! e cea mai buna solutie ! Apoi hartii poti sa faci 1000! Mergi si stai de vorba cu el fata in fata ! Parerea mea si cadeti la o intelegere verbala , dupa care faci scris normal
Răspuns la discuția Rog raspuns
Nu , nu e precizat nimic pe cote parti, mai intai trebuie facut partajul desigur, mama nu a mers pana la partaj, dar in tata numai avem incredere noi membrii famililei! Ne asteptam sa faca partajul probabil ! Putem face ceva pentru a intra in posesia actelor de vanzare-cumparare a imobilelor ? pentru ca el a sustras contractele ambelor case fara acordul mamei mele , si am vrea macar sa intram in posesia unor copii, sau sa anuntam undeva ! Sa nu faca doamne fereste ceva cu ele !
Răspuns la discuția Rog raspuns
Stampila care se pune la Cadastru presupun, asta intreb, pentru a impiedica o eventuala incercare de vanzare a tatalui ! sau o frauda ! Se pune o stampila pe acte nu stiu exact care !
Deci. . . eu iti spun 101 la suta ca primul lucru care trebuia sa il faca executorul era sa iti puna poprire pe salariu ( in cazul in care lucrezi ) , nu are absolut nici o treaba cu cardul care il ai ! Asta sunt pasii care ai urmeaza executorul , si primul e proprirea pe salariu , nu pe cardul care il ai ca automat nu i-ar conveni celeilalte banci ! Logic ! Bancile sunt independente daca TU ai 2 carduri la banci diferite si unu e achitat altul NU, se iau masuri doar pentru cardul neplatit , logic, atata timp cat celalalt card cu cealalta banca e platit la timp , corect , banca respectiva nu iti poate reprosa sau inchide cardul la solicitarea executorulu, pentru ca logic poti reclama banca ! S
Sau mai e o varianta , poprirea nu ti s-a pus pe salariu pentru ca esti platit la negru ! Daca esti platit legal sigur e o greseala a executorului ! Oricum situatia ta, e singulara
Pai nu prea are cum , tu faci o plata catre un card pe care trebuie sa achiti o suma minima, card care e independent de cealalta datorie pentru care s-a pus poprire ! Executorul poate pune poprire pe salariul tau maxim 30 % , din cate stiu ori poate trece la executarea bunurilor ce le detii in proprietate ! Nu se poate intoarce impotriva altei banci unde tu practic vrei sa fi in legalitate cu plata la ZI ! Anunta acest lucru bancii unde vrei sa faci plata minima a cardului, daca lucrurile stau asa, nu cred ca ei vor fi de acord sigur !
si nu am spus ca te sustragi platiilor, chiar sunt curios in 2 3 4 ani de zile ce se va intampla cu atatea milioane de datorinici , si atatea banci !
Am tot auzit ca vor ramane in 10 ani ani maxim 2 3 banci ! Tot din cauza asta! asta ca o paranteza
Si inca ceva ! Ei nu iti pot retine mai mult de 25 sau 30 la suta din orice venit declarat, trebuie sa mananci si tu sa respiri, sa traiesti!