avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate Sorina_nas

Activitate Sorina_nas

Buna ziua ,

In cazul unui termen de preaviz stipulat intr-un contract individual de munca ( de 15 zile calendaristice) si existenta unui act aditional la CCM semnat in 2013 ( care prevede 20 zile lucratoare ca termen de preaviz ) care dintre ele au prioritate ?

Se aplica termenul de preaviz prevazut de contractul individual de munca sau se coroboreaza cele doua termene ?

Astept un raspuns urgent

Va multumesc .
Buna ziua,

Ma adresez azi cu o intrebare care imi pune ceva de probleme de natura juridica de cand am aflat.
Se presupune ca peste cateva luni sa merg la o scolarizare interna, la sediul firmei mama , aflat in Germania.
Pentru aceasta scolarizare interna pe care o voi avea cu unul din colegii de acelasi profil , al aceluiasi departament, voi fi "solicitata" sa semnez o hartie cu o anumita suma de bani (2500 euro) si cu obligatia ca nu parasesc firma pe o perioada de 2 ani de zile. Repet aceasta scolarizare este una interna(nu cu o firma specializata in a oferii cursuri de specializare profesionala de natura activitatii practicate); obiectul acestei scolarizari, presupune introducerea in continutul unor programe, cu care lucrez deja de un an de zile (plus o experienta anterioara de cativa ani buni), neexistand nici o noutate in aceasta pretinsa scolarizare. In plus, se doreste ca eu sa stiu ce anume sa-l intreb pe colegul meu, nu invers cum ar fi de dorit.
Dupa calculele facute (transport,diurna,cazare ) suma se ridica la aprox. 1250 euro, diferenta pana la suma integrala neefind justificata decat daca diferenta inseamna un mic acount la salariul colegului meu .
Intrebari : 1.Este legal acest act aditional ?
2.Isi poate el sustine temeinicia in fata legii?
3.Refuzul semnarii actului imi ingradeste drepturile ca si angajat in vreun fel ? (Mie personal mi se pare o ingradire a dreptului de a lua o decizie referitoare la schimbarea locului de munca la un moment dat si, totodata, la desfasurarea activitatii profesionale prin aceasta conditionare impusa)

Astept un feedback si va multumesc
Buna ziua ,

Sunt angajata de aproximativ 8 luni la o firma si la angajare am semnat un act aditional prin care ma obligam sa raman pe o perioada de minim 3 ani in cadrul firmei in caz contrar fiind obligata sa restitui contravaloarea de bani respectiv diferenta pana la implinirea termenului stipulat, suma care se refera la o scolarizare interna la sediul firmei in afara tarii.
In cazul in care iau in calcul o eventuala plecare din cadrul actualei firme in ce conditii contravaloarea sumei respective mai trebuie platita ? Sau respectiva suma poate fi preluata in baza unui contract/anexe, de catre urmatorul angajator sub conditia returnarii sumei in mod esalonat din salariul meu ?
Si o alta intrebare . In cazul in care exista doua documente , o anexa la contractul de munca cu precizarea sumei ce ar trebui restituita in lei si un formular cu prevederea sumei in euro mai sunt acestea valabile ? Devin nule de drept sau se pretinde suma prevezuta in anexa ?

Va multumesc anticipat