Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz - perioade diferite in CIM si CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz - perioade diferite in CIM si CCM

Buna ziua ,

In cazul unui termen de preaviz stipulat intr-un contract individual de munca ( de 15 zile calendaristice) si existenta unui act aditional la CCM semnat in 2013 ( care prevede 20 zile lucratoare ca termen de preaviz ) care dintre ele au prioritate ?

Se aplica termenul de preaviz prevazut de contractul individual de munca sau se coroboreaza cele doua termene ?

Astept un raspuns urgent

Va multumesc .
Prioritar este Actul aditional (cu 20 zile) care modifica elementul din CIM referitor la nr de zile de preaviz
Actul aditional are prioritate, intrucat odata semnat acesta a modificat durata preavizului stipulat la incheierea c.i.m.