avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate sumicom

Activitate sumicom

Răspuns la discuția Tva achizitii intracomunitare
t.simona a scris:

Pina la atingerea plafonului de achizitii intracomunitare de bunuri de 10000 euro nu este obligatorie inreg in scopuri de tva cf art 153.1.
Factura de vinzare va fi emisa fara tva, la fel si bonul fiscal pina in momentul in care va inreg in scopuri de tva cf art 153.
Bonul fiscal se emite insa numai pt vinzarile facute direct la magazinul dvoastra.
Pt vinzarile online pt care incasarea se face prin card bancar sau prin incasarea ramburs prin curier nu trebuie emis bon fiscal. Curierul va emite pt platitor o chitanta, iar banii ii va vira in contul bancar al firmei dvoastre pe baza unui borderou.




Buna seara,
Multumesc mult de tot de raspuns ,mi-a fost de mare ajutor.
sumicom a scris:

Buna ziua!

Si eu intentionez sa-mi deschid un magazin online. Doresc sa-mi fac PFA ca neplatitor de TVA dar as avea nevoie sa emit factura si bon fiscal, as dori sa stiu daca se poate astfel fara TVA.

Mentionez ca produsele le voi achiziona online din Germania, deci as avea nevoie sa ma incadrez ca intracomunitar.

Am o mare dilema si as avea neoie de niste informatii.

Multumesc!





Inca mai astept raspuns, este cineva in masura sa-mi ofere informatiile cerute?
Răspuns la discuția Tva achizitii intracomunitare
Buna ziua,

Am un magazin online( accesorii si piese auto) si urmeaza sa-mi deschid firma ca PFA neplatitoare de TVA.
Achizitiile le voi face din Germania deci achizitii intracomunitare si vor fi pana la plafonul de 10 miii de euro pe an, deci am inteles ca nu e nevoie se fie inregistrat in scopuri de TVA atata timp cat nu se depaseste acea suma, este corect? .

Si mai am o intrebare: facturarea si bonurile fiscale sunt obligatorii emise cu TVA? Cum ar trebuii sa procedez?


Multumesc!
Buna ziua!

Si eu intentionez sa-mi deschid un magazin online. Doresc sa-mi fac PFA ca neplatitor de TVA dar as avea nevoie sa emit factura si bon fiscal, as dori sa stiu daca se poate astfel fara TVA.

Mentionez ca produsele le voi achiziona online din Germania, deci as avea nevoie sa ma incadrez ca intracomunitar.

Am o mare dilema si as avea neoie de niste informatii.

Multumesc!
Buna ziua!

As intentiona sa vand produse originale, accesorii si piese auto ale marcilor de automobile.
as vrea sa stiu ce implica toate astea si cum intru in legalitate, evident daca pot sa le comercializez dar avand in vedere ca multe firme vand produsele acelor marci.

Va rog sa ma ajutati cu informatii.
Multumesc anticipat!