avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate AthenAzcv

Activitate AthenAzcv

Cum am mentionat si in primul post, nu imi permit sa imi montez apometre, nu fac asta de distractie. Sfaturi de genul "pune apometre" nu ma ajuta. Pe mine ma intereseaza e ce pot face in situatia actuala, de ce m-as putea ajuta din lege sau, macar pt cultura mea generala, ce zice legea.
Sunt de acord, nu se poate sti cat consum exact, dar asta inseamna ca eu trebuie sa platesc toate pierderile?

Buna,
Problema mea sta in felul urmator, eu locuiesc in singurul apartament din bloc care nu are instalat apometre pt apa rece, doar la apa calda (toti ceilalti vecini au apometre pt ambele). In ultimele 2 luni la afisarea intretinerii am vazut ca mi s-au pus mie de plata toate pierderile de apa rece. As dori sa stiu cum stau lucrurile si din punct de vedere legal si anume cum se stabileste cat are de platit o familie (2 persoane in ap in cazul meu) care nu are montat apometru pt consumul de apa (rece). De asemenea as mai dori sa stiu daca eu am obligatia de a-mi monta apometre. Mentionez ca nu am montat apometru nu pt ca vreau sa imi irit vecinii, ci pt ca nu imi pot permite aceasta cheltuiala.
Va multumesc anticipat, Athena
Am inteles cum stau lucrurile din punct de vedere legal, acum ramane de vazut ce rezolv eu cu ei. Va multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat.
O zi buna, Athena
Am semnat un act aditional de prelungire a contractului cu inca 3 luni. Contractul il aveam pe perioada determinata pt ca asa face angajatorul cu toti angajatii noi. Contractul trebuia sa se faca pe perioada nedeterminata, dar din cauza unei erori (aparea la ei ca am absente nemotivate si eu de fapt nu am avut, dar de asta si-au dat seama ulterior) mi-au facut prelungirea pe perioada determinata. Am vorbit cu ei si au zis ca o sa incerce luna viitoare sa remedieze, de aceea voiam sa stiu daca e necesara asteptarea.
Eu am semnat act aditional de prelungire contract, contractul a fost semnat acum 6 luni. Banuiesc ca si actul aditional a fost inregistrat in revisal, cel putin asa au zis cei de la firma. Intrebarea era daca se poate face alt act aditional care sa schimbe din perioada determinata in perioada nedeterminata acum sau trebuie sa se astepte 3 luni (perioada determinata e de 3 luni)
Pe mine ma interesa daca se poate face ceva ca sa continui acelasi contract (doresc sa solicit un credit bancar si perioada de angajare conteaza).

Sunt si eu de acord cu asta "daca vor sa repare o greseala e usor sa o faca ...", doream sa ma informez inainte de a vorbi din nou cu ei.
Va multumesc pt timpul acordat, Athena
Sunt angajata a unei firme de 6 luni (CIM perioada determinata), si astazi am semnat prelungirea pentru inca 3 luni (dintr-o eroare a celor de la firma, deoarece trebuia sa semnez pentru perioada nedeterminata). Actul respectiv a fost inregistrat si intrebarea mea e cand este cel mai devreme cand se poate face un nou act aditional de trecere a contractului pe perioada nedeterminata, de preferinta inainte de trecerea celor 3 luni (mi s-a spus ca vor incerca luna viitoare, eu as dori sa stiu ce zice codul muncii).
Va multumesc anticipat, Athena